válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli důkazy o složitých operacích mozku ve starověkém Řecku

Vědci našli důkazy o složitých operacích mozku ve starověkém Řecku
Zdroj: Adelphi University

V rámci nového archeologického výzkumu Adelphi University na řeckém ostrově Thasos v lokalitě Paliokastro bylo objeveno deset kosterních pozůstatků patřících čtyřem ženám a šesti mužům, u nichž byla zjištěna operace mozku.

Lenka Vovsová 22. června 2020

Z poměrně zachovalých kostí bylo možné dále určit, jakou měli tito lidé během života fyzickou aktivitu nebo jaká utrpěli zranění. Pozůstatky podle archeologů patří tehdejším dominantním jezdeckým lukostřelcům a jejich příbuzným z Východořímské říše v protobyzantském období, jenž trvalo od čtvrtého do sedmého století našeho letopočtu.

„Pohřební místo, architektura monumentálního pohřebního kostela a výstavba hrobů jsou velkolepé,“ říká vedoucí výzkumu, profesor antropologie Anagnostis Agelarakis Ph.D. z Adelphi University a dodává, že to vše ukazuje na vysoké společenské postavení pohřbených jedinců. Podle kosterních anatomických rysů žili tito muži a ženy fyzicky náročný život.

„Velmi vážná zranění, která tito muži a ženy utrpěli, byla léčena chirurgicky či ortopedicky velmi zkušeným lékařem či chirurgem s velkými znalostmi v oblasti traumatologie. Věříme, že to byl vojenský lékař,“ dodává vědec.

Co se týče samotné operace mozku, Agelarakis naznačuje „že i přes pochmurnou prognózu bylo operaci tohoto muže věnováno značné úsilí. Je tedy pravděpodobné, že byl pro populaci v Paliokastru velmi důležitý.“

Agelarakisovi a jeho kolegům se v rámci výzkumu o této mimořádné operaci hlavy a krku a velkém úsilí chirurga podařilo získat relevantní lékařské, chirurgické a paleontologické údaje. Zjistili, že pravděpodobným důvodem chirurgického zákroku byla infekce a že lukostřelec zemřel krátce po operaci nebo během ní.

„Jedná se o nejsložitější chirurgickou operaci, jakou kdy jsem kdy během své čtyřicetileté práce s antropologickými materiály viděl,“ přiznává Agelarakis a dodává: „Je neuvěřitelné, že byla vůbec provedena, včetně komplikovaných příprav na zákrok a také faktu, že se operace odehrála v pre-antibiotické éře.“

Konkrétní výsledky výzkumu jsou popsány v knize vydané Archaeopress, Access Archaeology: „Východořímští lukostřelci a mimořádné medicínsko-chirurgické zákroky v Paliokastru na ostrově Thasos v období protobyzantské periody: Historické a lékařské záznamy a archeo-antropologické důkazy.“

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu