válkaČeskoslovenskoobjevy

Ranavalona I. byla nejkrutější královnou světa, na Madagaskaru zavedla naprostý teror

Ranavalona I. byla nejkrutější královnou světa, na Madagaskaru zavedla naprostý teror
Zdroj: historythings.com

Občas se říká, že kdyby světu vládly ženy, byl by lepším místem pro život. Nevedly by se války, lidé by žili šťastně, protože ženy jsou od přírody mírné a laskavé. Tuto teorii poněkud vyvrací případ madagaskarské královny Ranavalony I. Jejími poddanými byste zaručeně být nechtěli.

Tomáš Chalupa 15. března 2017

Ranavalona I. byla královnou a manželkou madagaskarského krále. V roce 1828 ale král zemřel a trůn se uprázdnil. Ranavalona na nic nečekala a chopila se moci. Doslova se zabarikádovala v paláci, na své straně měla, ať už dobrovolně nebo násilím, nejrůznější soudce, vojenské důstojníky a místní vůdce. Ihned začala nekompromisně prosazovat své značně drastické vidění světa.

Aby si udržela svou vládu, brutálně likvidovala všechny skutečné i domnělé rivaly a uchazeče o trůn. Nezdráhala se zabít i členy vlastní rodiny nebo vážené členy společnosti. Na veřejnosti se odmítla objevit jinak než v doprovodu tisíců otroků a vojáků. Zlikvidovala jakékoliv pokrokové školství, pokud vůbec v zemi bylo, stejně tak i všechen moderní pokrok jako takový. Vyhnala křesťany a misionáře, kteří byli dříve v zemi vítaní. Kdo si nezbalil věci dost rychle, ten byl pověšen na provaze z útesů na pobřeží.

Královna si libovala v krutých popravách. Jako soud například sloužila podivná procedura, při které dotyčný musel sníst tři syrové kuřecí kůže a otrávený ořech. Pokud to náhodou přežil, byl nevinen. Takových lidí opravdu nebylo moc. Ranavalona se nezdráhala veřejně vystavovat useknuté hlavy francouzských vojáků. Její vládu charakterizovalo barbarství a teror.

Ranavalona měla syna Radma II. Ten ani v nejmenším nesdílel matčinu zálibu v krutovládě. Spojil se s některými zahraničními velvyslanci s cílem matku svrhnout. Dokonce napsal dopis Napoleonu III. a pozval jeho vojska na ostrov. Nic z toho nakonec nebylo, Ranavalona zemřela sama bez cizího zavinění roku 1861. Hrůzovláda na ostrově skončila a Radma II. se ujal vlády. Pro ostrov nastala nová, lepší éra.

Další články

Zavří­t reklamu