válkaČeskoslovenskoobjevy

Rakovinou lidé trpěli hluboko v pravěku. Kostní nádor v prstu je starý téměř dva miliony let!

Rakovinou lidé trpěli hluboko v pravěku. Kostní nádor v prstu je starý téměř dva miliony let!
Zdroj: nationalgeographic.com

Prastarý prst neznámého lidského předka z jižní Afriky by mohl mít významný dopad na moderní lékařský výzkum. V oblasti označované za kolébku lidstva vědci objevili nejstarší případ jedné z nejsmrtelnějších chorob světa – rakoviny.

Yvonne Pokorná 2. srpna 2016

Fragment kosti prstu u nohy byl nalezen v jeskyni Swartkrans a patřil příslušníku lidského druhu, který zde zemřel někdy před 1,6 až 1,8 miliony lety. Na kosti byl patrný abnormální výrůstek, který vědci s pomocí 3-D snímkování diagnostikovali jako kostní nádor zvaný osteosarkom. Jde o agresivní formu nádorového onemocnění, které obvykle postihuje děti a mladší lidi, a pokud není léčené, vede k předčasné smrti.

Vzhledem k tomu, že se z celé kostry dochoval jen tento fragment prstní kosti, mají vědci jen velmi málo informací k tomu, aby určili, kterému druhu homininů nalezená fosílie patřila. Není také jasné, jestli šlo o dospělého či dítě a zda byla rakovina skutečnou příčinou jeho smrti. Jedno je však jisté – nemoc svému nositeli způsobovala velké bolesti a omezovala jej v pohybu.

Jiný pohled na kost postiženou zhoubným nádorem.

Jiný pohled na kost postiženou zhoubným nádorem.

Ukazuje se, že ač moderní způsob života dramaticky zvýšil výskyt nádorových onemocnění, zvláště pak v průmyslově rozvinutých zemích, jsou spouštěcí mechanismy této zákeřné nemoci hluboko zakořeněny v evoluční minulosti lidstva, miliony let před vznikem industriálních společností.

“Můžete se rozhodnout pro paleo dietu, můžete mít jak chcete čisté životní prostředí, způsobilost k těmto nemocem je starého původu a je v nás bez ohledu na to, jak se sebou nakládáme,” říká jeden z autorů studie, která vyšla nedávno v Jihoafrickém vědeckém časopisu, Edward Odes.

Skrytá hrozba

Přesná příčina rakoviny je stále tématem debat, částečně i kvůli nedostatku historických dokladů. Dosud nejstarší zmínka o této nemoci je připisována slavnému egyptskému lékaři Imhotepovi, který žil kolem roku 2600 před naším letopočtem. Ten ve svých textech popisuje utrpení vyznačující se “vyboulením hmoty v prsu”, které odolávalo jakýmkoli tehdy známým léčebným postupům. Většina starých textů se však této chorobě jen velmi málo věnuje. Až do konce 18. století prakticky nenarazíme na anatomicky přesný popis zhoubných nádorů. Pravděpodobným důvodem je to, že nemoc nejčastěji postihuje lidi ve věku od 65 let a výše. V dřívějších dobách se ale jen málo lidí dožívalo vyššího věku, takže rakovina pro ně tenkrát nepředstavovala takovou hrozbu jako dnes.

“Civilizace nezpůsobila rakovinu,” tvrdí například onkolog Siddhartha Mukherjee ve své knize „Císař všech chorob“ a pokračuje: “Civilizace ji prodloužením lidského života odkryla.”

Další články

Zavří­t reklamu