Hitlerův dům v Braunau na Innu hodlá rakouská vláda vyvlastnit

Hitlerův dům v Braunau na Innu hodlá rakouská vláda vyvlastnit | zdroj: warhistoryonline.com


Rakouská vláda chce vyvlastnit Hitlerův dům, musí kvůli tomu vydat nový zákon

TÉMATA: hitler | rakousko

user-avatar

chalkon

27. 04. 2016 | 13:00

Rakouská vláda řeší zvláštní dilema. Snaží se získat do svého vlastnictví rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau na Innu. Ten je v soukromém vlastnictví a majitelka s vládou příliš nespolupracuje.

Rodný dům Adolfa Hitlera se nachází v holnorakouském městě Braunau na Innu. V minulosti tu býval hostinec s pokoji k pronájmu. Koncem 19. století se v jednom z pronajímaných bytů ubytoval celní úředník Alois Hitler se svou třetí manželkou Klárou a jejich dětmi. 20. dubna roku 1889 se jim tu narodilo čtvrté ze šesti dětí – budoucí německý kancléř a diktátor Adolf Hitler. Po připojení Rakouska k Německu v roce 1938 získal tento dům do vlastnictví Hitlerův osobní tajemník Martin Bormann, který z něj nechal udělat kulturní centrum s galerií a veřejnou knihovnou. Po válce se tu uskutečnila památná výstava o koncentračních táborech. 

V roce 1952 byl dům navrácen bývalým majitelům. Dnes jej vlastní jistá Gerlinde Pommernové, která ho od roku 1972 až do roku 2011 pronajímala rakouské vládě. Budova dlouhá léta sloužila jako denní centrum a dílna pro osoby se zdravotním postižením. Ovšem stav domu se zhoršil natolik, že byla nutná rekonstrukce a vyklizení domu. Na tu ovšem Pommernová odmítla přistoupit, takže dům je od roku 2011 prázdný.

Vláda se snažila majitelku přimět k rekonstrukci, aby tam mohlo dále fungovat centrum a především, aby se zamezilo, že se dům stane jakýmsi poutním místem rakouských neonacistů. Jenže Pommernová příliš nespolupracuje, takže vláda nyní uvažuje o extrémním řešení. Chce dům vyvlastnit na základě speciálního zákona. Ten zatím ovšem neexistuje. "Zatím zkoumáme možnosti sepsání zákona, který by umožnil nucenou změnu vlastnictví ve prospěch Rakouské republiky. Už v minulých letech jsme došli k názoru, že vyvlastnění je jedinou možností, jak zabránit, aby neonacisté využívali tento dům pro své účely," řekl k tomu Karl-Heinz Grundboeck, mluvčí ministerstva vnitra. Rakousko tedy k vyvlastnění jediného domu musí sepsat nový zákon. Je to podivné, ale asi jediné možné řešení.  

témata

user-avatar

chalkon

27. 04. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu