válkaČeskoslovenskoobjevy

Rajský mlýn na Šumavě: Trojnásobná brutální vražda a tři sebevraždy. Je prokletý?

Rajský mlýn na Šumavě: Trojnásobná brutální vražda a tři sebevraždy. Je prokletý?
Zdroj: www.toulejse.cz

V Rajském údolí na říčce Ostružné leží Rajský mlýn, jenž své jméno získal po nedaleké vesničce Rajská. Jenže do ráje má tohle místo hodně daleko, neboť to, co se tu odehrálo před téměř 90 lety, by se dalo spíše nazvat peklem. Trojnásobná vražda stařenky, 14letého chlapce a 9měsíčního kojence tehdy otřásla celou veřejností.

Markéta Oderská 20. října 2014

Byla mrazivé ráno 1. února roku 1925 a mlynář Martin Majdl se ženou Marií se jako každou neděli vypravili do čachrovského kostela na na mši. Doma zůstala mlynářova 65letá matka, která hlídala devítiměsíčního vnoučka Emilka, a s ní také 14letý čeledín Ignác Jonáš. Nikdo netušil, že tou dobou nedaleko v lese číhá v úkrytu budoucí vrah. Když viděl, že Majdlovi odešli, rozhodl se vloupat do mlýnice.

Vůbec ale nepočítal s tím, že uvnitř někdo bude, a tak když ho stará mlynářka načapala, sebral sekyru a třemi údery ji na místě zabil. Malé dítě, které držela v náručí, spadlo na zem a rozplakalo se. Jeho nářek přivolal nicnetušícího čeledína a také on dostal ránu sekerou. A plačící dítě? Ani jeho bezcitný vrah neušetřil! To vše kvůli 3 700 korunám a mlynářovým botám, které si zločinec odnesl jako lup. Za uloupené peníze si koupil nový kabát a zbytek prohýřil s lehkými dívkami.

Když se Majdlová se švagrovou vrátily před obědem domů, spatřily v kalužích krve ležet tři bezvládná těla. Kolem šel zrovna obuvník, když ze mlýna zaslechl zděšený křik. Strašlivou zprávu pak běžel sdělit mlynáři, který se po mši stavil v hospodě. Toho dne mimochodem slavil své 42. narozeniny.

Četníci neprodleně rozjeli pátrání. Záhy se našli dva důležití svědci – dvanáctiletí chlapci z Březí, kteří v den vraždy potkali v lese nedaleko mlýna neznámého mladíka a dokázali ho poměrně dobře popsat. V jejich popisu mlynář Majdl poznal mladého muže, jenž se před 14 dny u něj ve mlýně dožadoval práce. Stejnou osobu viděli i další svědci postávat onoho dne v Nemilkově na nádraží.

Velitel četníků v Čachrově si při pročítání policejních zpráv povšiml popisu pachatele jiného trestního činu, který se nápadně shodoval s popisem vraha z Rajského mlýna. Jednalo se o 20letého vyučeného lakýrníka Bedřicha Krásu z České Třebové, který již měl na svědomí pěknou řádku krádeží a dokonce i vloupání do luteráránského mlýna v Dolní Věžnici, kde se svým kumpánem těžce zranili mlynářského syna a služebnou. Recidivista byl 24. února zatčen v Praze.

Vodní kolo

Vodní kolo

Zpočátku lhal, ale nakonec se k činu přiznal. U soudu se ovšem choval velmi cynicky a vypovídal, že vraždit byla „psina“. Trest smrti ale nedostal, neboť před tehdejšími zákony nebyl ještě plnoletý. Dostal necelých 20 let těžkého žaláře. Jaký byl jeho konec, není známo, poslední zpráva o něm pochází z roku 1940 (pět let před uplynutím trestu), kdy se o něj začali zajímat nacisté. Zřejmě člověka jeho charakteru hledalo gestapo jako konfidenta.

Pozůstatky zařízení poházené v okolí mlýna

Pozůstatky zařízení poházené v okolí mlýna

Rajský mlýn od těch časů jako by postihlo prokletí. Mlynářovi se přestalo dařit v práci a v roce 1953 se oběsil. Stejně jako jeho otec Jan Majdl před 52 lety! Majdlová zešílela a dlouhých 22 let žila sama na mlýně, bez kontaktu s okolním světem. Nakonec svůj život ukončila v říčce Pstružné.

Protože Majdlovi neměli děti, přešel mlýn dědictvím do majetku příbuzných, kteří jej ale prodali. Lidé se šedivému domu obloukem vyhýbali. Tvrdili, že se z mlýna občas ozývají zoufalé výkřiky a zvuky podobné dětskému pláči. Není proto divu, že stavení dlouhé roky zůstávalo opuštěné a chátralo.

Zdroj:vodnimlyny.cz/

Zdroj:vodnimlyny.cz/

Přitom byl mlýn zajímavou technickou památkou z poloviny 19. století s kompletně dochovaným mlecím zařízením. Jenže i tomu, jak se nyní ukazuje, je nenávratně konec. V první půlce letošního roku se současný majitel pustil do velmi necitlivé, destruktivní rekonstrukce, přičemž zničil většinu mlýnského zařízení i zařízení pily, krovy i části zděných konstrukcí. Možná tím chtěl navždy odstranit děsivou připomínku hororových událostí, které se až příliš vpily do zdí domu.

Další články

Zavří­t reklamu