Stará česká odrůda rajčete poetického názvu Dívčí prs. Zřejmě vyšlechtěná kaktusářem A. V. Fričem v 1. polovině minulého století.

Stará česká odrůda rajčete poetického názvu Dívčí prs. Zřejmě vyšlechtěná kaktusářem A. V. Fričem v 1. polovině minulého století. | zdroj: permaseminka.cz


Rajčata pro horňáky: Do českých zahrad se vrací stará česká odrůda Dívčí prs

TÉMATA: zelenina | rajče | šlechtitelství | odrůdy

user-avatar

Václav Pokorný

28. 01. 2019 | 12:00

Erotický název Dívčí prs dostala do svého vínku stará odrůda českých rajčat díky svému typickému srdcovitému tvaru zakončenému “cecíkem”. Do českých zahrad se nyní vrací zásluhou Marka Kvapila, který tuto odrůdu dal zaregistrovat a semínka prodává na e-shopu Permasemínka.

Po mnoha desetiletích se na český trh a věřme, že i do mnoha zahrad vrací odrůda rajčat  zvaná Dívčí prs. O dnešní znovuobjevení této odrůdy pro širokou veřejnost se zasloužil zahradník Marek Kvapil, který se zabývá semenářstvím profesionálně. Odrůdu získal od Kláry Markové, která dostala semínka od své prababičky a přinesla je na Semínkový kurz. Klára k této odrůdě říká:

"Odrůdu Dívčí prs mám po své prababičce a semenařím ji od roku 2005. Jinak v rodině ji pěstujeme 35 let (možná i víc). Vídala jsem ji u prababičky a měli jsme ji i doma na zahradě. Bylo to jediné oranžové rajče mezi ostatními červenými a žlutými, a ještě mělo zajímavý tvar, takže se mně i bráchovi líbilo už jako dětem. Jíme je syrové nebo do salátů. Dají se i vydlabat, naplnit a zapéct. U nás v rodině zmizí z mísy natrhaných rajčat vždy jako první."

Historie této odrůdy sahá do čtyřicátých let minulého století. Vyšlechtil ji český botanik, etnograf, spisovatel a sběratel kaktusů Alberto Vojtěch Frič (1882–1944). Pravděpodobně to bylo za války, když mu ve sklenících vymrzly kaktusy a on tehdy uvolněné místo využil pro šlechtění rajčat. O Fričovi je známo, že  prováděl různá šlechtění a křížení užitkových plodin a údajně vypěstoval rostlinu, která měla nad zemí rajčata a pod zemí brambory. 

Odrůda Dívčí prs je typická svým srdcovitým tvarem zakončeným cecíkem, oranžovou barvou a máslovou chutí.

Dnešní zahrádkáři a milovníci rajčat mohou semínka této staré české odrůdy zakoupit v e-shopu Permasemínka. Lze se jen těšit, že tato zajímavá staročeská odrůda najde mnohoho nových příznivců a Dívčí prs se opět stane nepřehlédnutelnou součástí našich zahrad.

 

user-avatar

Václav Pokorný

28. 01. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu