válkaČeskoslovenskoobjevy

Ráj pro knihomoly: V Islandu si Vánoce nedokážou představit bez čtení knih

Rádi na Vánoce dáváte a dostáváte knihy? Potom by se vám líbilo na Islandu, kde je vánoční kupování knih rovnou tradicí.

Simona Knotkova 24. prosince 2018

Jólabókaflóð (islandský výraz pro „Vánoční záplavu knih“) má svůj původ ve 2. světové válce. Zatímco zahraniční dovoz ostatního zboží byl v této době značně omezený, papíru byl stále relativní nadbytek a byl také levný. Když proto přišlo na výběr vánočního dárku, lidé si kupovali ve velkém knihy. Tradice se ustálila v roce 1944, kdy se Island osamostatnil od Dánska. Tehdy poprvé vyšel katalog Bókatíðindi (česky Knižní věstník), který byl v půli listopadu rozeslán do každé domácnosti v Islandu. A vychází dodnes.

Každý rok mezi zářím a listopadem mají knihkupci žně, protože Islanďané berou obchody útokem a připravují se na nadcházející vánoční svátky. Štědrý večer pak nejraději tráví právě s novou knihou v ruce a šálkem horké čokolády nebo speciálním vánočním drinkem jólabland.

„Kniha je na Islandu vnímána jako velký dárek. Dostáváte je vy fyzické formátu, nikdo tu nekupuje e-knihy,“ vypráví Bryndís Loftsdottir, projektová manažerka řetězce knihkupectví Penninn-Eymundsson.

Ne nadarmo je tamní národ považován za největší čtenáře na světě hned po Norsku a Finsku. Podle průzkumů si až 93 % Islanďanů přečte ročně minimálně jednu knihu. Jak ukázala studie provedená Central Connecticut State University v New Britain, severské státy obecně patří k nejsečtělejším národům na světě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu