válkaČeskoslovenskoobjevy

Margherita: Slavnou pizzu pojmenovali podle italské královny, která si ji velmi oblíbila

Margherita: Slavnou pizzu pojmenovali podle italské královny, která si ji velmi oblíbila
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Existují snad tisíce druhů pizzy, ale nejznámější je právě pizza Margherita, složená z rajčat, bazalky a mozzarelly. Své jméno dostala po italské královně, na jejíž počest tuto pizzu poprvé připravil známý neapolský pekař již v roce 1889, a slavil s ní obrovský úspěch. Netrvalo dlouho a věhlas pizzy pronikl až za oceán.

Tomáš Chalupa 21. prosince 2018

V Americe se sní více pizzy než v kterémkoliv jiném státě na světě, Itálii nevyjímaje. Američané pizzu prostě zbožňují. 350 tisíc kousků pizzy za vteřinu nebo 30 milionů kousků pizzy za den, taková čísla platí pro konzumaci pizzy v USA. V tomto byznysu se točí 45 miliard dolarů, neuvěřitelné číslo. A u toho všeho stál na počátku Raffaele Espozito.

V 19. století byla pizza doma hlavně v Neapoli, kde byla součástí pouličního rychlého občerstvení. Rajčata, mozzarella a olivový olej byly hlavní ingredience, které byly lehce dosažitelné, a bylo tudíž snadné vyrobit pizzu zejména pro místní zemědělce.

Raffaele Espozito byl velkým popularizátorem rychlého občerstvení a pizzy jako takové. Dobře chápal potenciál, který tento pokrm v sobě už od poloviny 19. století skýtal.

V roce 1889 navštívil Neapol král Umberto I. a jeho žena Markéta (Margherita) Savojská. Chtěli okusit něco z tradičních místních pokrmů a jejich průvodci jim doporučili právě Espozita a jeho restauraci Pizzeria di Pietro.

Espozito se dozvěděl, kdo má do jeho restaurace namířeno. Nechtěl nic riskovat a vsadit jen na jednu pizzu, a tak se rozhodl servírovat hned tři různé druhy slaného koláče. Jeden byl s česnekem, druhý s plody moře a ančovičkami. Královně ale nejvíce zachutnala třetí pizza, s čerstvými rajčaty, bazalkou a mozzarelou. Tyto tři ingredience také symbolizovaly barvy italské vlajky. Espozito pizzu pojmenoval Margherita na počest italské královny.

Espozitova sláva rostla i po odjezdu královského páru. Královna napsala později Espozitovi dopis, kde se znovu zmiňovala o jeho skvělé pizze. Dnes je Espozitova pizzerie stále v provozu, byť funguje pod názvem Brandi Pizza. Dopis je v restauraci vystaven na čestném místě.

Sláva pizzy Margherity se šířila nejen po Evropě, ale také za oceánem, kam ji přinesli italští imigranti. A tam zaznamenala další sukces, protože si ji oblíbily miliony Američanů. Poprvé pizzu začal v USA podávat Sergio Lombardi ve své pizzerii a Margherita pochopitelně na jídelním lístku nechyběla. Brzy vypuklo v Americe doslova pizzové šílenství, které trvá dodnes, jak dokládají čísla z úvodu.

Bohužel celý příběh má i svou odvrácenou stranu. Profesor Zachary Nowak z univerzity v Perugii celý příběh zpochybnil a označil ho jen za lidový folklór, který se nezakládá na pravdě. Zpochybnil pravost dopisu, který Espozitovi poslala přes svého kancléře královna, podle něj není podpis na listu pravý. Podle Nowaka si celý příběh o Espozitovi vymysleli bratři Bandiové, kteří podnik vlastní a pro které je to samozřejmě hlavně skvělá reklama. S historickými fakty to podle Nowaka ale nemá nic společného. Prý se jen Bandiové snažili přežít velkou recesi ve 30. letech a pomohli si falešným dopisem a smyšlenou historkou.

Jestli má pravdu Nowak, nebo se příběh skutečně stal tak, jak se traduje, se asi nikdy nedozvíme, záleží na každém, čemu v této věci uvěří.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu