válkaČeskoslovenskoobjevy

Radium girls pracovaly s radioaktivní látkou a dokonce ji polykaly

Radium girls pracovaly s radioaktivní látkou a dokonce ji polykaly
Zdroj: allthatsinteresting.com

Psal se rok 1917, když skupina nadšených a vlasteneckých dívek dostala nabídku pracovat v továrně ve městě Orange v New Jersey. Skvělé peníze a práce, která měla pomoci porazit Němce, to byla kombinace, která je doslova nadchla. Ovšem nevěděly vše, třeba to, že budou vystaveny vysokým dávkám radiace.

Tomáš Chalupa 7. září 2018

Hlavní pracovní náplní těchto dívek bylo totiž natírat ciferníky budíků a hodinek pro společnost United States Radium Company. Látka způsobovala to, že ciferníky ve tmě svítily. Budíky a hodinky byly dodávány americké armádě a ta je zase předávala vojákům v zákopech ve Francii.

Zaměstnavatelé řekli dívkám, že látka je neškodná a může se s ní manipulovat. Dívky tak s ní manipulovaly holýma rukama. Ve skutečnosti polykaly speciální barvu napuštěnou radiem. Byla to technologická novinka roku 1917. Vždyť samotné radium objevila madam Marie Curieová v roce 1898 a izolovala je až v roce 1910.

Věděla, že radium je životu nebezpečné. Minimálně to tušili i majitelé továrny, ostatně všichni muži nosili v provozu olověné vesty, které je chránily před radioaktivním zářením. Ženy naopak neměly ochranu žádnou, dokonce jim bylo řečeno, ať olizují konce svých štětců, aby se jim lépe pokrývaly drobné části ciferníků. V podstatě tak polykaly radioaktivní látku. Když přišly domů, jejich kůže zářila, protože byla pokrytá touto látkou. Dívky z toho měly legraci, přece je to neškodné a navíc tak zajímavé. Jenže pravda brzy vyšla najevo.

Mollie Maggia v roce 1922 podstoupila operaci spodní čelisti. Doktor našel nádor. Ovšem když se jediným prstem dotknul čelistní kosti, tak se propadla, jako by byla jen z popele. Celá kost byla perforovaná, neobsahovala žádný vápník a byla neuvěřitelně křehká. Bylo to zásluhou radia, které pronikalo do kosti, ničilo kolagen a zanechávalo po sobě miliony miniaturních děr. Kost se stala jen dutou křehkou hmotou.

Mollie Maggia

Mollie Maggia

Mollie ještě devět měsíců žila a postupně jí odpadávaly části kostí. Zemřela v září roku 1922. Nebyla jediná. Jiné dívce se doslova rozpadla páteř. Další trpěly všemi možnými druhy rakoviny. Jenže smrt Mollie Maggiy byla chybně přičítána syfilidě. To sehrálo roli v soudních procesech a žalobách, které se na společnost valily. Firma s nadšením citovala lékařskou zprávu, že Mollie Maggiu zabila syfilida, a nikoliv radium. Firma měla i své vlastní studie, které tvrdily, že látka je zcela bezpečná.

V roce 1924, když zemřelo několik dalších dívek, se objevila nezávislá studie, která dokazovala pravý opak – látka je smrtelně nebezpečná. Následovalo to, co se dnes běžně děje například v tabákovém průmyslu. Mocná společnost zaplatila další studii, která tu nezávislou vyvracela. A nejen to, dokonce výslovně říkala, že polykání radioaktivní látky je dobré pro organismus.

Do právní bitvy se vložil v roce 1925 Harrison Martland, zdravotní důstojník z Essexu. Zabýval se studiem těchto případů ze své vlastní aktivity. Zjistil, že medicína zcela selhala a že tělo Mollie Maggiy neneslo jedinou známku syfilidy. Postupně zkoumal další případy a zcela jasně prokázal, že lékařské zprávy a studie jsou chybné a nejspíše ovlivněné ze strany korporace.

Soudní procesy se přesto táhly. Některé dívky již zemřely, jiné dostaly jakési odškodné, další nedostaly nic. Poslední žijící radium gril je Mabel Williamsová, která v roce 2015 oslavila 104. narozeniny. Je to spíše výjimka, její kolegyně zdaleka tak dlouho nežily, navíc většina měla oslabené kosti, vypadané vlasy a zuby a celkově trpěly mnoha zdravotními problémy. Jiné zemřely ve velkých bolestech.

Další články

Zavří­t reklamu