válkaČeskoslovenskoobjevy

Radioaktivní částice z Fukušimy se dostaly až do kalifornského vína

Radioaktivní částice z Fukušimy se dostaly až do kalifornského vína
Zdroj: nytimes.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jaderná havárie z roku 2011 zasáhla i prosluněné kalifornské vinice. Konzumenti oblíbeného alkoholického nápoje se o své zdraví ale bát nemusí.

Simona Knotkova 24. srpna 2019

Před osmi lety došlo k nejhorší jaderné havárii od dob Černobylu. Silné zemětřesení a následná vlna tsunami způsobily zatopení elektrárny ve Fukušimě a několik explozí. Kvůli možnému úniku radioaktivního záření muselo být evakuováno více než 150 tisíc obyvatel. Na mnoha místech Japonska se lidé dodnes potýkají s kontaminovanou vodou nebo mořskými plody. Jak zjistili francouzští vědci ve studii z minulého roku, radioaktivní částečky se ale dostaly ještě dál, konkrétně do severokalifornského vína.

Badatelé zanalyzovali osmnáct lahví odrůdy rosé a cabernet sauvignon s rokem výroby 2009 a dál. Pátrali po přítomnosti cesia-137, radioaktivního izotopu vyrobeného člověkem, k jehož úniku došlo právě během fukušimské havárie. Použili k tomu dvě metody zjišťování.

První spočívala v určení radioaktivní hodnoty v neotevřené láhvi přes sklo. Tato metoda byla vymyšlena před dvaceti lety jako detektor pravosti archivního vína, aniž by byla láhev otevřena a nápoj porušen. Tímto způsobem mohou vinaři zjistit, zda se jedná o víno vyrobené před rokem 1952. V takových ročnících se totiž nemůže vyskytovat cesium-137, které se začalo objevovat až po tomto datu. Pokud je jeho přítomnost rozpoznaná, jedná se o padělek.

Během druhého měření spálili víno na popel. Závěr studie je následující: Zatímco nepatrné radioaktivní částečky se vyskytují ve víně přirozeně, v produktech stáčených po havárii ve Fukušimě se radiozotop cesia zvýšil až dvojnásobně. Větší množství bylo nalezeno především v cabernetu sauvignon. Americké vinice kontaminoval radioaktivní mrak, který se z místa havárie vznesl nad Tichý oceán.

I tak se ale konzumenti vinného nápoje nemusí bát; stále se jedná o množství, které je lidskému organismu neškodné. Ve svém prohlášení to zmínilo kalifornské ministerstvo pro veřejné zdraví.

Další články

Zavří­t reklamu