válkaČeskoslovenskoobjevy

Raději buďte sami než v nešťastném vztahu, radí psychologové

Raději buďte sami než v nešťastném vztahu, radí psychologové
Zdroj: earthables.com

Blíží se Valentýn, a někteří single jedinci tak opět začínají upadat do deprese. Psychologové nicméně nabádají, že si máme samotu užívat a rozhodně jí máme dávat přednost před škodlivým či uměle udržovaným vztahem.

Simona Knotkova 10. února 2017

Určitě znáte ze svého okolí člověka, který nedokáže žít sám a skáče ze vztahu do vztahu. Nebo jste to snad vy sami? Tak potom čtěte dál. Potřeba mít vztah za každou cenu podle psychologů totiž značí strach ze samoty, takzvanou singlefóbii. A ta může napáchat velké škody.

„Ti, kdo mají největší strach ze samoty, často zůstávají ve vztazích, ve kterých nejsou šťastní, nebo randí s lidmi, kteří jsou pro ně špatní,“ říká psycholožka Stephanie Spielmann. Podkladem jí byly studie zkoumající tisícovky dospělých ze Severní Ameriky.

Psycholožka Bella DePaulo se zase snaží vyvrátit mýtus, že šťastný je člověk pouze v páru. Podle ní může být život v manželské dvojici naopak zlodějem štěstí, protože zadaný jedinec žije hlavně pro svého partnera a později se tak u něho mohou rozvinout pocity izolovanosti či ztráta kontaktu s ostatními lidmi.

„Single lidi jsou v bližším kontaktu se svými rodiči, sourozenci, přáteli, sousedy a spolupracovníky. Když lidé vstoupí s někým do manželského svazku, stávají se více odříznutí od ostatních,“ tvrdí autorka knihy Singled Out.

Pro svou teorii si prošla osm stovek akademických studií z posledních třiceti let, které se zabývaly nezadanými lidmi. Díky nim dospěla k závěru, že tito jedinci jsou nejenom více nezávislí, ale také u nich neustále dochází k duševnímu růstu.

Být single je podle DePaulo tím nejlepším, nejopravdovějším a nejsmysluplnějším životem. A i když s ní třeba nesouhlasíte, aspoň si tedy už nedělejte nadále vrásky, protože momentálně nikoho nemáte.

Další články

Zavří­t reklamu