válkaČeskoslovenskoobjevy

Raci poustevníčci mají extrémně dlouhý penis, aby nemuseli z domu

Rak poustevníček je dobře známý druh korýše, který se vyznačuje tím, že přebývá v nalezených ulitách. Takový příbytek je pro něj mimořádně cenný, zajišťuje mu bezpečí. Existuje ale situace, kdy je nucen své útočiště opustit – sex.

Tomáš Chalupa 7. března 2019

Když poustevníček opustí ulitu, je to pro něj velmi rizikový podnik. V tu chvíli je totiž vystaveno jeho měkké tělo predátorům. Poustevníčci proto omezují tyto výlety na minimum. V podstatě k nim dochází jen v případě, kdy je mu ulita malá, a musí se přestěhovat do jiné. Druhým případem je pak páření. Těžko se lze pářit, když jste celí zalezlí v ulitě. Jenže jak se ukazuje, minimálně některé druhy těchto korýšů si s tímto problémem poradily. Jejich penis je tak extrémně dlouhý, že vůbec nemusí opouštět ulitu.

Oceánský biolog Mark Laidre zkoumal 328 exemplářů různých druhů těchto korýšů, kterým se souhrnně říká raci poustevníčci. Všechno to byly mrtvé muzejní exponáty. Zjistil, že korýši rodu Coenobita mají nádherné ulity, zřejmě na trhu s „korýšími nemovitostmi“ by tyhle byly úplně nejdražší. A současně mají tihle raci penisy, které dosahují 60 procent délky jejich těla. Pro představu, u člověka by to bylo něco přes metr.

Vysvětlení je jasné. Coenobité mají nádherné ulity, které jim všichni ostatní korýši velmi rádi ukradnou. Evolucí se u nich proto vyvinuly tak velké penisy, že nemusejí tyto své drahocenné ulity opouštět, a mohou se pářit, zatímco jsou stále „doma“. Jsou totiž schopni penis vystrčit ze svého obydlí a pářit se jím. Tady už raději příměr s člověkem nabízet nebudeme. Každopádně podle Laidreho jsou příslušníci rodu Coenobita velmi dobrou ukázkou toho, jak funguje adaptace a evoluce v přírodě. Na každou situaci či hrozbu se postupem času najde řešení. Muži mohou rakům poustevníčkům každopádně jen tiše závidět.

Další články

Zavří­t reklamu