válkaČeskoslovenskoobjevy

Budd Dwyer se zastřelil v přímém televizním přenosu, protože byl křivě obviněn

Budd Dwyer se zastřelil v přímém televizním přenosu, protože byl křivě obviněn
Zdroj: Wikimedia Commons

Pensylvánský politik R. Budd Dwyer uspořádal v lednu roku 1987 velkou tiskovou konferenci a na ní se před zraky novinářů i televizních kamer zastřelil. Důvodem nebyla jeho vina, ale naopak to, že byl zcela nevinný.

Tomáš Chalupa 21. srpna 2021

15. ledna onoho roku seděl R. Budd Dwyer doma společně s tiskovým mluvčím Jamesem Horshockem a státním pokladníkem Donem Johnsonem a diskutovali o situaci. Dwyer byl obviněn z úplatků a za týden si měl vyslechnout rozsudek u soudu. Věc nevypadala dobře, a přestože Dwyer neustále opakoval, že je nevinný, očekával se tvrdý trest. V plánu byla velká tisková konference, kde měl Dwyer ještě jednou promluvit k národu o své nevině. Ale sám Dwyer už v té době měl jiný plán.

Dwyer byl úspěšný a zkušený politik, který zastával mimo jiné úřad pennsylvánského pokladního, tedy něco jako ministra financí pro Pensylvánii. Guvernér státu Dick Thornburg dostal anonymní udání, kde byl rozkryt složitý případ uplácení ve veřejných zakázkách včetně jmen a částek. Jedním z lidí, který podle anonymu měl převzít úplatek za vítězství firmy Computer Technology Associates, byl právě Dwyer. Rozjelo se rozsáhlé vyšetřování celé korupční kauzy.

Dwyer od začátku odmítal, že by se dopustil čehokoliv nezákonného, přesto byl společně s několika dalšími lidmi obviněn policií a stanul před soudem. Jak to americký právní řád umožňuje, žalobci mu nabídli dohodu – přizná se k jedinému úplatku, rezignuje ze všech pozic a pomůže s dalším vyšetřováním výměnou za nízký trest ve výši pěti let. Dwyer dohodu odmítl s tím, že jeho nevina se prokáže u soudu.

Ale soud jej na konci roku shledal vinným a odsoudil jej k 55 letům vězení a vysoké pokutě. Definitivní rozsudek měl být vynesen 23. ledna a bylo jasné, že nedozná žádných velkých změn.

Dwyer ohlásil tiskovou konferenci, která se konala v Harrisburgu. Na papír si napsal svůj projev, který četl novinářůlm. Opět v něm tvrdil, že je nevinen a soud nezohlednil důkazy svědčící v jeho prospěch. Když se dostal na poslední stranu, všichni zneklidněli. Řekl, že umře v úřadu, který zastával, protože se ničeho nedopustil. Hodlá zemřít právě teď a poprosil všechny, kdo mají špatný žaludek, aby raději odešli. Pak ještě uvedl, že doufá, že jeho oběť nebude zbytečná. Vytáhl revolver a prostřelil si hlavu.

Amerika byla v šoku. Vysílání z konference nebylo přenášeno živě, takže mnoho televizních stanic ukázalo divákům jen části bez osudného výstřelu. I tak to byla šílená záležitost. Mnoho lidí věřilo, že Dwyer je nevinen. K očištění Dwyerova jména došlo až v roce 2010, když ve filmovém dokumentu o jeho životě uvedl klíčový svědek v jeho případu, William Smith, toho času sám vrcholný politik, že lhal, aby zatáhl Dwyera do úplatkářské kauzy a sám si tím snížil trest. Jeho ženě hrozilo rovněž stíhání a pokud by vypovídal proti Dwyerovi, žalobci slíbili, že jeho ženu stíhat nebudou. Tak se zcela nevinný člověk dostal na seznam předních účastníků korupční kauzy. Jak se navíc ukázalo, úplatkářské praktiky jeho smrtí neskončily a stát Pensylvánie byl ještě dlouho stižen množstvím podobných kauz, kdy politici a podnikatelé si šli vzájemně na ruku. Nic, co bychom neznali ani u nás.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu