José Benlliure y Gil : Svatý František se zjevuje na ohnivém voze

José Benlliure y Gil : Svatý František se zjevuje na ohnivém voze | zdroj: wikipedia commons


Pytel chleba od svatého Františka z Assisi: Výzkum částečně potvrdil 700 let starou legendu

TÉMATA: křesťanství | církev | víra | kláštery | řády | sv. františek

user-avatar

Yvonne K.

29. 10. 2017 | 09:30

Více než 700 let uchovávají mniši v klášteře San Francesco a Folloni u Montelly kousíčky textilie. Ty podle legendy pocházejí z pytle, který se objevil na zápraží jejich kláštera v zimě roku 1224. Byl v něm chleba, který jim po andělovi poslal svatý František z Assisi, pobývající tou dobou ve Francii. Vědci relikvii nedávno prozkoumali a zjistili, že stáří i obsah vaku odpovídají mýtu.

Chleba tehdy mrznoucí a hladovějící mnichy nasytil a zachránil před smrtí hladem. Od té doby františkáni s pytlem nakládali jako s posvátnou textilií a pokládali ji na oltář. Po obnově kláštera zničeného v roce 1730 zemětřesením textilii raději uložili na bezpečné místo. Do dnešní doby se z ní však dochovaly jen malé zbytky. Ty vědci z Jihodánské univerzity podrobili chemické analýze a datovali původ látky do doby mezi roky 1220 a 1295. Našli v ní také stopy po ergosterolu – steroidní látce, která se přirozeně vyskytuje zejména v houbách a plísních, ale také v kvasnicíchVzorky textilie, kterou církev propůjčila vědcům k chemické analýze

“Náš výzkum ukázal, že v pytli byl pravděpodobně chleba. Nevíme kdy, ale zdá se nepravděpodobné, že by to bylo po roce 1732, kdy byly kousky vaku zazděny za účelem jejich ochrany. Mnohem pravděpodobnější se jeví to, že se chleba dostal do kontaktu s textilií o 300 let dříve, v době, kdy byla textilie užívána jako pokrývka na oltář, anebo skutečně v oné studené zimě roku 1224 – je to možné,” připustil vedoucí výzkumného týmu Kaare Lund Rasmussen. Podle něj vědecká měření nejsou s to legendu nebo víru stoprocentně potvrdit. Nezodpovězenou otázkou také zůstává, jak se pytel s chlebem od svatého Františka dostal na zápraží kláštera. Podle legendy ho tam měl přinést anděl, protože světec tou dobou pobýval ve Francii. “To je asi víc otázka víry než vědy,” odpověděl Rasmussen.

 

user-avatar

Yvonne K.

29. 10. 2017 | 09:30

Zavří­t reklamu