válkaČeskoslovenskoobjevy

Z původního Mickey Mouse si cvrnknete hrůzou do kalhot

Z původního Mickey Mouse si cvrnknete hrůzou do kalhot
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Nejen, že původní Mickey Mouse vypadal v roce 1928 jinak než dnes, on vypadal podle mnohých dost děsivě. Vůbec to nebyla ta roztomilá postavička, ale spíše podivná bytost, která by se jistě dobře uplatnila v nějakém hororu.

Tomáš Chalupa 14. dubna 2021

Vše začalo v roce 1923, když Walt Disney a jeho bratr Rolf založili v Hollywoodu malé animační studio. Walt Disney dostal od filmového giganta Universal Pictures zakázku na vytvoření série legračních komiksů a kreslených příběhů. Jedna z jeho postav, králík Oswald, se téměř přes noc stala jednou z nejpopulárnějších kreslených postav v Americe.

Úspěch Oswalda povzbudil Disneye, aby si u Universal Pictures řekl o více peněz. Jenže místo aby se dočkal zlepšení kontraktu, Universal Pictures s ním úplně ukončil spolupráci. Disney byl najednou bez práce.

Disney byl sice naštvaný, ale rozhodně se nehodlal vzdát. Společně s dalším kreslířem Ubem Iwerksem se pustil do tvorby další postavičky. Tou byl právě Mickey Mouse. Existuje mnoho historek o tom, jak oba animátoři vymýšleli ono jméno Mickey Mouse. Podle některých zdrojů se měl myšák původně jmenovat Mortimer, ale Disneyho žena prý prosadila jméno Mickey. Jiná verze říká, že jméno myšákovi dali podle existující dřevěné hračky Rene Groova, která v těch letech slavila na trhu velké úspěchy. Ať to bylo jakkoliv, Disney si nechal zaregistrovat jméno Mickey Mouse jako oficiální název.

Svůj debut si odbyl v krátkém černobílém filmu Steamboat Willy. Film byl přelomový nejen tím, že v něm vystupoval Mickey Mouse, ale také díky tomu, že v něm byl vůbec poprvé použit synchronizovaný zvuk s filmem. Hudbu zajišťoval početný symfonický orchestr. Pravdou je, že většinu filmu vytvořil zřejmě Iwerks pod dohledem Disneye. Ten zase namluvil všechny postavy. Film byl každopádně přijat mimořádně kladně a získal si ihned obrovskou popularitu.

Od těch dob prošel Mickey Mouse mnoha dílčími změnami. Původně byl více podobný kryse, jeho nos byl více špičatý a podlouhlý, stejně jako jeho ocas. Rodiče na to reagovali pobouřenými dopisy, kde psali Disneymu, že jeho Mickey Mouse rozhodně není postavička vhodná pro děti. Proto vrchní animátor od Disney Studio Fred Moore celou postavu přepracoval. Zvětšil a prodloužil jeho oči a také přidal zorničky, čímž mu dodal živější a roztomilejší vzhled. Také zkrátil jeho nos a zaoblil více uši, tak aby byl přijatelnější postavou pro děti. Položil tak základ, ze kterého vycházely všechny pozdější změny. Ty už ale byly jen dílčí oproti těm, které ze strašidelného myšáka udělaly rázem roztomilého a všeobecně oblíbeného Mickey Mouse.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu