Joanna Palani zabila stovku islamistů, Dánové jí přesto považují za teroristku.

Joanna Palani zabila stovku islamistů, Dánové jí přesto považují za teroristku. | zdroj: boredpanda.com


Půvabná studentka sekla se školou a šla zabíjet islamisty, je na ní vypsaná tučná odměna

TÉMATA: islámský stát | dánsko | ženy ve válce

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2017 | 15:15

Joanna Palani je třiadvacetiletá studentka z Dánska, na jejíž hlavu je v současnosti vypsána odměna 1 milion dolarů. Vypsal ji Islámský stát, protože tato kráska zabila v Sýrii už 100 jeho bojovníků. Ano, tušíte správně, Joanna už nestuduje.

Joanna Palani se přidala k pešmergům, jako mnoho jiných cizinců z celého světa, aby jim pomohla v boji proti Islámskému státu. Joanna má iránsko-kurdské kořeny, takže jí osud národa jejích předků nebyl lhostejný. Narodila se v uprchlickém táboře v Ramádí, který vznikl po první válce v Perském zálivu. Ze zbraně poprvé vystřelila, když jí bylo devět. Později se dostala s rodinou do Dánska, kde žila a studovala. V roce 2014 ale napsala na Facebook, že jde pomoci pešmergům bojovat za demokracii a práva tamních žen. V bojích už zabila přes stovku islamistů, kteří na ni vypsali odměnu jeden milon dolarů.

Účastnila se bojů v Kobani a dalších místech po boku Pešmergů a YPG. V roce 2015 se vrátila do Dánska, kde jí úřady zakázaly znovu cestovat do rizikové oblasti. Když se zjistilo, že se chystala zákaz porušit, zavřeli ji do největšího dánského vězení ve Vestre. Po třech týdnech byla propuštěna, ale pas jí byl zabaven. Od té doby se stále skrývá, protože se obává, že na ni úřady pohlížejí jako na teroristku. "Je mi líto, že jsem porušila zákon, ale v tu dobu jsem prostě ve své mysli neměla jinou volbu," napsala na Facebook.

Její příběh je jedním z paradoxů dnešní doby. Dívka, odvážně bojující za svobodu a proti terorismu, je uvězněna ve svobodné zemi, zatímco teroristé zůstávají dál na svobodě. Dnešní svět je tak trochu zvláštní, dva Češi uvěznění v Turecku za terorismus by o tom mohli jistě také vyprávět. 

Pešmerga či pešmarga (na smrt jdoucí) je název kurdských ozbrojených milicí, působících jako neoficiální kurdská armáda v rámci Iráku, kde mají Kurdové rozsáhlou autonomii. Tyto síly zodpovídají za obranu území, obyvatel a institucí Iráského Kurdistánu. Její příslušníci se označují jako pešmergové

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 02. 2017 | 15:15

Zavří­t reklamu