válkaČeskoslovenskoobjevy

Putující supermasivní černé díry mohou skrývat mimozemské civilizace

Putující supermasivní černé díry mohou skrývat mimozemské civilizace
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Zase ty černé díry! A dokonce supermasivní, tedy nejničivější věc, jaká ve vesmíru vůbec existuje. Že by zrovna v nich měl existovat inteligentní život? Podle jedné teorie je to možné.

Tomáš Chalupa 25. května 2018

Supermasivní černé díry jsou největším typem černých děr, které zpravidla bývají umístěny v centru galaxií. Nově se zjistilo, že jsou také obklopeny stovkami nebo až tisíci menších černých děr. Zatím není potvrzeno, že v centru každé galaxie je taková černá díra, ale je to jeden z předpokladů.

Jestliže už v těchto úvodních informacích jsme byli lehce na poli spekulací, teď už půjde jen o ně. Astronom a autor mnoha knih Michael Tremmel provedl speciální simulaci, ve které predikuje existenci takzvaných putujících supermasivních černých děr. To jsou černé díry, které, jak název napovídá, nejsou lokalizovány na jednom místě, ale putují vesmírem. Nic takového zatím nebylo potvrzeno a jde skutečně jen o hypotetický model.

A pak tu máme jinou studii, staršího data, od ruského kosmologa Vjačeslava Dokučajeva, který píše, že uvnitř velkých černých děr mohou existovat planety. Zní to šíleně? Tak to ještě nevíte všechno. Dokučajev totiž píše doslova: „Domníváme se, že také vyspělé civilizace mohou bezpečně existovat uvnitř supermasivních černých děr. Tím jsou neviditelné zvenčí.“

Tedy výhoda je jasná, civilizace existující v černé díře nemůže být nikdy objevena. Nevýhod a problematických míst je ovšem celá řada. Tím hlavním je, že život přece potřebuje světlo a toho je v černé díře mírně řečeno nedostatek. Dokučajev se však vypořádává s touto námitkou předpokladem, že centrální singularita ozařuje okolo kroužící planety a poskytuje dostatek světla, aby na nich mohl existovat život.

Jak jsme zdůraznili, jde jen o spekulace. Zatím ani nevíme, jestli putující černé díry existují a jestli v nich (nebo jejich statických variantách) může být život, je to opravdu čistě hypotetická otázka. Přesto je zajímavé se touto možností zabývat. Jak říká Dokučajev, černé díry poskytují dokonalý úkryt. Nikdo vás nemůže objevit, žádní nezvaní hosté za vámi nikdy nepřijdou. Problém ovšem je, že také vy nemůžete ven a váš vesmír se smrskává pouze na samotnou černou díru a to, co je v ní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu