Putování vánočních krabů za láskou | zdroj: plus.google.com


Putování červených krabů na Vánočním ostrově je velkolepou podívanou

Každoroční migrace krabů na Vánočním ostrově bývá označována za jeden ze zázraků přírody. Více než 120 milionů rudě zbarvených suchozemských krabů se vydává na několikakilometrovou pouť za láskou.

user-avatar

Irena Ruberová

16. 12. 2014 | 23:50

Suchozemští červení krabi (Gecarcoidea natalis) jsou symbolem Vánočního ostrova. Kromě Kokosových ostrovů je jinde na světě nenajdete. Vánoční ostrov je totiž zcela izolován v moři, což umožnilo, aby se tu vyvinulo neobvyklé množství endemických živočichů a rostlin, včetně 13 druhů suchozemských krabů.

Každoroční migrace vánočních krabů připomíná lavinu. Převalí se přes silnice, města, obchody, restaurace i golfová hřiště.

Při migraci se červení krabi valí i přes golfová hřiště.

Krabi s udivující bravurou překonávají nejrůznější překážky, ale mnoho jich také končí pod koly automobilů, jejichž pneumatiky dokážou svými ostrými klepety propíchnout. Krabi však mají obrovskou schopnost regenerace. Jejich rány se pokryjí blanou a za tři měsíce jim naroste nová končetina nebo klepeto.

Krabi překonávají na cestě nejrůznější překážky.

Migrace trvá dva týdny a startuje s příchodem monzunových dešťů na začátku listopadu. Krabi mají propustný krunýř, a kdyby nepršelo, cestou by na slunci vyschli a zahynuli.

Každý rok se miliony krabů vydávají na cestu k moři.

8 km dlouhou pouť zahajují velcí samci a týden po nich vyrážejí samice. Opouštějí své nory v tropickém pralese a směřují k moři, kam je žene rozmnožovací pud. Cestují až 12 hodin denně, 5 až 6 dní v kuse. Jejich pochod završuje sestup do moře ze srázu vysokého 190 metrů.

Přestože se krabi vzdali života ve vodě, vajíčka musí klást do moře, protože larvy mají žábry a mohou dýchat jen pod vodou.

Cestu si krabi musí načasovat tak, aby k moři dorazili za novoluní, v době nejvyššího přílivu. Po spáření se samci vracejí do vnitrozemí, zatímco samičky zůstávají a 14 dní opatrují oplozená vajíčka. Čekají na úplněk, kdy bude příliv nejnižší a moře nejbezpečnější. Jen tehdy se mohou přiblížit k vodní hladině, aby do ní vajíčka nakladly. Pokud by je totiž během kladení zalil příliv nebo je spláchly vlny, utopily by se. Stejně dobře to mají načasované i mláďata – moře opouštějí přesně po měsíci, kdy je příliv opět nejnižší.

V terasovitách svazích na pobřeží samečci vyhrabávají podzemní nory a bojují s rivaly na život a na smrt o samičky.

Než se malí vylíhlí krabi odváží vydat na cestu do vnitrozemí, sdružují se do velkých houfů podél pobřeží. Přibližně v polovině ledna se vydávají na cestu. Silnice se v tu dobu opět změní v červenou řeku krabích těl. Obyvatelé ostrova se snaží mladým krabům pomáhat a často je přes nebezpečné úseky přenášejí v koších a kbelících do blízkého pralesa. Dokonce se pod některými úseky rušných silnic pro ně staví podzemní tunely. Mladí krabi nakonec mizí v pralesní houštině, odkud se vynoří až za tři roky a celý cyklus se opakuje.

Samičky obtěžkané vajíčky nakladou vajíčka do vln.

Vědci si dlouhá léta kladli otázku, jak je možné, že tito pomalu lezoucí a relativně drobní živočichové (asi 20 cm dlouzí) dokáží vykonat tak strastiplnou cestu, která je z hlediska jejich velikosti takřka ekvivalentem cesty člověka okolo zeměkoule? „Cestování krabů je extrémně energeticky náročné. Vzdálenost několika kilometrů musejí zvládnou během několika dnů. Po těchto jinak poměrně líných tvorech to vyžaduje zásadní změnu v jejich metabolismu,“ poukázal prof. prof. Steve Morris z Přírodovědecké fakulty univerzity v britském Bristolu, jehož tým se pokusil tuto hádanku vyřešit. Po třech letech výzkumu přišli na to, že v pozadí náročné migrace stojí hyperglykemický krabí hormon (crustacean hyperglycemic hormone, CHH), který v organizmu krabů zvýší v určitém období velmi podstatně hladinu krevních cukrů, jež poskytují „vánočním krabům“ palivo potřebné k tak namáhavému výkonu.

Pod některými úseky silnic vedou tunely speciálně vybudované pro migrující kraby.

Mnoho krabů však zahyne pod koly aut i vlaků.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Irena Ruberová

16. 12. 2014 | 23:50

Zavří­t reklamu