válkaČeskoslovenskoobjevy

Putin přepisuje ruské dějiny: Naše vítězství v První světové nám ukradli!

Putin přepisuje ruské dějiny: Naše vítězství v První světové nám ukradli!

Rusko letos 1. srpna oslavilo zbrusu nový svátek – Den památky vojáků, kteří zahynuli v první světové válce. U příležitosti 100. výročí se Kreml rozhodl dodatečně uctít ruské vojáky jako národní hrdiny a vylíčit účast carského Ruska ve válce jako slavnou část své historie.

Markéta Oderská 18. srpna 2014

V den oslav nového svátku odhalil ruský prezident Putin na návrší Poklonnaja v Moskvě nový pomník ruským vojákům, kteří bojovali v 1. světové válce. Při té příležitosti pronesl projev, v němž mimo jiné prohlásil, že Rusku bylo vítězství v této válce ukradeno. „Ukradli ho ti, kteří si přáli porážku své vlastní země a jeho armády, kteří zasévali nesváry v Rusku, usilovali o moc a zradili národní zájmy,“ řekl Putin. Za tyto zrádce označil ruské komunisty alias bolševiky.

Kdyby totiž carské Rusko ve válce vytrvalo, mohlo následovat své alianční spojence na mírové konferenci ve Versailles a dosáhnout tak svých válečných cílů. Anexe východní Haliče ruku v ruce s popřením ukrajinské národní identity byla jedním z hlavních válečných cílů, které Rusko v roce 1914 proklamovalo.

Na jaře 1915 Velká Británie s Francii Rusku „přikleply“ také anexi Istanbulu i Bosporu a Dardanel v případě společného vítězství ve válce. Spojenci se totiž už tehdy obávali, že oslabené Rusko z války odstoupí. Tahle obava vedla k tomu, že Francie pak v únoru 1917 dala skomírajícímu ruskému císařství zcela volné ruce, aby si dle své vůle „upravilo“ svoji západní hranici.

Po desetiletí vykládali sovětští historici 1. světovou válku jako imperialistickou a chybnou. To ale Putin dnes odmítá. Podle něj Rusko nevedlo imperialistickou válku. „Rusko bylo do této války zavlečeno,“ tvrdí první muž Kremlu a dodává, že nemělo na vybranou, neboť „se muselo zhostit úkolu ochránit slovanské bratry“ a rovněž „splnit své závazky vůči spojencům“. Podle Putina ruská ofenzíva ve východním Prusku a na východě Rakouska-Uherska „překazila nepřátelům jejich plány a umožnila spojencům udržet frontu a bránit Paříž“.

Zdrcující porážky ruského vojska způsobené zaostalou ekonomikou a nedostatečně vyzbrojenou armádou Putin zcela opomíjí a Brusilovu ofenzívu označuje jako „legendární“, ač nakonec vyústila v katastrofální ústup na Ukrajině. Ani slůvko lítosti či soucitu s miliony padlých a zraněných vojáků! Místo toho Putin vyzvedl schopnost sebeobětování ruského lidu v masovém měřítku.

Vylepšování obrazu carského Ruska během První světové války se hlavně v krajně pravicových a nacionalistických kruzích, o něž se Putin nyní opírá, stalo v současné době módní záležitostí. Proruský separatista a velitel lidové armády samozvané doněcké republiky Igor Girkin zvaný Strelkov, jehož Kreml zřejmě podporuje, pořádá v tomto duchu rekonstrukce válečných bitev.


Igor Strelkov (vpravo) při pořádání svých oblíbených historických bitev

Další články

Zavří­t reklamu