válkaČeskoslovenskoobjevy

Putin byl agent Stasi, našla se jeho průkazka

Putin byl agent Stasi, našla se jeho průkazka
Zdroj: thelocal.de

V archivech východoneměcké tajné služby Stasi v Drážďanech se našla průkazka patřící Vladimiru Putinovi. Ukazuje se, že Putin nebyl jen agent KGB, ale také „spřátelené“ Stasi.

Tomáš Chalupa 13. prosince 2018

O nálezu identifikačního průkazu informovala německá média. Ten zřejmě ležel nepovšimnut dlouhá desetiletí v archivu, jak potvrdil Konrad Felber, šéf drážďanské pobočky úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi.

Průkaz Putinovi mimo jiné umožňoval volný vstup do úřadoven Stasi a zjednodušoval případné rekrutování agentů, neboť nemusel nikomu vysvětlovat, že pracuje pro KGB. Právě získávání agentů bylo podle odborníků hlavním úkolem Putina v drážďanské odbočce KGB.

Ani Kreml nepopírá, že by průkazka mohla být pravá. Podle Dmitrije Peskova, mluvčího prezidenta Putina, byla Stasi partnerskou organizací KGB, takže mohlo dojít k tomu, že Putinovi byla vydána taková legitimace. Ve zveřejněném materiálu se uvádí, že osvědčení vydané majorovi Vladimirovi Putinovi dne 31. prosince 1985 bylo osobně podepsáno a bylo prodlužováno každé čtvrtletí, a to až do konce roku 1989.

Putin sám několikrát vzpomínal, že byl na vlastní oči svědkem střetů mezi demonstranty, kteří se pokusili v roce 1989 obsadit sídlo Stasi. To už se východoněmecký režim hroutil a vítězily demokratické síly nejen v NDR, ale i v dalších sovětských satelitech.

O Putinovi je z jeho německé mise známo, že v únoru 1988 dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovou medaili Národní lidové armády. Podle tehdejšího výnosu bylo vyznamenání projevem uznání a ocenění Putinovy „služby v boji za mír, na obranu socialistické vlasti a proletářského internacionalismu v letech bratrské spolupráce mezi tajnou službou NDR a sovětskou bezpečností proti společnému nepříteli“.

Další články

Zavří­t reklamu