válkaČeskoslovenskoobjevy

Pušky nalezené na bojišti u Gettysburgu byly nabité a nefunkční, nikdo vlastně neví proč

Pušky nalezené na bojišti u Gettysburgu byly nabité a nefunkční, nikdo vlastně neví proč
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Bitva u Gettysburgu byla jednou z nejdůležitějších bitev celé války Severu proti Jihu. Jižanská vojska utrpěla zásadní porážku a byla nucena ustupovat. Za sebou nechala své mrtvé a zraněné. Trudné povinnosti „uklidit“ bojiště se ujala unionistická armáda. A brzy přišla na cosi divného.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2019

Některé zdroje uvádí, že vojáci na místě nalezli 27 574 pušek, jiné dokonce říkají, že jich bylo 37 tisíc. Každopádně to byly desítky tisíc jižanských pušek, které zdaleka ne všechny patřily mrtvým a zraněným vojákům. Zajímavé bylo, že 24 tisíc z nich, tedy drtivá většina, byla v době nalezení nabitých. A co více, polovina byla nabita nejméně dvakrát, než zbraň vystřelila, čtvrtina byla nabita vícekrát a jeden nebohý voják dokonce nabil svou pušku třiadvacetkrát. Nevystřelil ani jediný výstřel.

To na první pohled nedává vůbec žádný smysl, chybí jakékoliv vysvětlení, proč by někdo neustále nabíjel pušku, ale nestřílel. Podle jedné teorie vojáci chtěli být viděni, že se účastní boje, a nabíjeli pušku, ale nechtěli střílet. Pálilo se na povel v linii, tak jako v dobách napoleonských válek, takže pokud někdo chtěl jen simulovat boj, mohl nabíjet jako ostatní a pak přiložit pušku k rameni. Že nevystřelil, toho si nikdo v ohromném oblaku čmoudu a hluku výstřelů samozřejmě nevšiml. Tento fakt se ostatně objevuje v knize Dava Grosmanna The Killing, která se věnuje problematice zabíjení ve válce z psychologického hlediska. Ten popisuje případy, kdy vojáci záměrně stříleli nad hlavy nepřátel, protože zkrátka nedokázali nikoho zabít, nebo své zbraně nabili dvakrát, čímž je vlastně zničili, protože z nich nebylo možné střílet.

Paddy Griffin v knize Bitevní taktika v Občanské válce nabízí jiné vysvětlení. Podle něj velké množství zbraní při výstřelu selhalo, protože byly špatně nabité. Vojáci jednoduše nebyli schopní v bitevní vřavě zbraň správně nabít. Nabíjet pušku typu Springfield 1861 je obtížné i v naprosto klidových podmínkách, natož uprostřed bitvy. Je to složitý proces a trvá poměrně dlouho. Po celou dobu kolem sviští kulky nepřátel a vybuchují dělostřelecké granáty. Stačila jedna nepozornost nebo chyba, a zbraň nevystřelila nebo nevystřelila správně. K tomu je potřeba připočítat i technické závady, kterými springfieldky také trpěly. S každým dalším výstřelem se šance, že selžou, zvyšovala, také se přehřívaly. Pokud se tak stalo, voják ji jednoduše zahodil a snažil se sehnat jinou.

Toto vysvětlení se zdá být pravděpodobnější. Proto unionistická armáda našla na bojišti tak velké množství nabitých, ale nefunkčních zbraní. Ty funkční vzali ustupující jižané pochopitelně s sebou. Existuje ale ještě jedno vysvětlení. Neselhaly zbraně ani vojáci. Ti si své zbraně nabili, ale už neměli šanci z nich vystřelit. Jejich dostřel byl totiž oproti dělostřelectvu krátký. Gettysburg byl masakr a hodně jižanských vojáků nejspíš zemřelo ještě dříve, než poprvé vystřelili, protože byli zasaženi nepřátelskou kanonádou.

Která z těchto teorií je pravdivá, se nedá s jistotou říct, zřejmě to bude od každé něco. Nedá se předpokládat, že by vojáci masově odmítali střílet, jak předpokládá Grossmann, protože to by se sami vystavovali riziku brzké smrti. Ale mohlo k takovým případům docházet. Stejně tak nebylo možné, aby velká většina vojáků nebyla schopná nabít svou zbraň, na to byli cvičeni a drilováni. Bez správné obsluhy zbraně byl voják k ničemu. Stejně tak springfieldky nemohly masově selhávat, protože to by je vrchní velení okamžitě vyměnilo za jiný typ. Byl to zkrátka mix všech těchto věcí dohromady a ve výsledku to možná významně přispělo k drtivé porážce jižanských vojsk u Gettysburgu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu