válkaČeskoslovenskoobjevy

Punťa – zapomenutý hrdina českého komiksu

Punťa – zapomenutý hrdina českého komiksu
Zdroj: avcr.cz
+ 7 fotek+ 8 fotek

Ve třicátých letech 20. století disneyovské postavičky myšáka Mickeyho a kačera Donalda pobláznily bezmála celý svět. Komiksové časopisy s těmito hrdiny vycházely ve Spojených státech, Francii, Británii i v Polsku. Československo bylo však výjimkou, u nás kraloval komiksový hrdina Punťa.

Václav Pokorný 7. prosince 2018

Dnes již psíka Punťu téměř nikdo nezná, ale za časů své největší slávy patřil mezi nejzářivější domácí kreslené celebrity. Výjimečně populární, dětmi milovaný a vydavatelstvím Rodina velmi nápaditě spravovaný a rozvíjený seriál se přitom neomezoval jen na komiksové příběhy a jednu publikační platformu. Domovský prostor dětské přílohy oblíbeného ženského časopisu List paní a dívek byl Punťovi velmi brzy těsný, a tak záhy začal hledat slávu v samostatném časopise nesoucím jeho jméno. Ten se za osm let vydávání dočkal celých 140 čísel.

Kreslený hrdina rozvíjel i aktivní komunikaci se svými čtenáři. Zavítal do ilustrované prózy, zahrál si v divadelních představeních a začal se objevovat na odznacích i obalech od mýdla. Mnozí pamětníci na něj dodnes s láskou vzpomínají i po více než 80 letech.

Před dvěma týdny vyšel nejen pro pamětníky, ale i pro všechny milovníky komiksu unikátní soubor Punťa – zapomenutý hrdina českého komiksu 1934–1942. Obsahuje teoretickou studii i několik vybraných přetištěných příběhů. Jeho autoři Pavel a Lucie Kořínkovi z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se rozhodli ponořit do světa Punti a Kiki a prozkoumat nejen literární stránku věci, ale podívat se celkově na historické a kulturní souvislosti. Zajímavé je například propojování světů československého Punti s vycházejícími americkými hvězdami. V některých příbězích se tak Punťa a Kiki setkávají s herečkou Shirley Templeovou nebo s komiky Laurelem a Hardym.

„Komiks je velmi zajímavá, málo probádaná oblast lidského kulturního počínání. Zatímco o dějinách literatury, divadla, výtvarného umění i filmu máme slušné povědomí, komiks býval donedávna neprávem opomíjen,“ říká Pavel Kořínek, jeden z průkopníků české „komiksologie“ a zakladatelů Centra pro studia komiksu.

Pejsek Punťa nebyl jediným hrdinou své doby. Od konce roku 1938 vycházely i dodnes známé Rychlé šípy a původně komiksovou postavičkou byl také Ferda mravenec Ondřeje Sekory.

Důvodů, proč Punťova hvězda pohasla za války a po ní se jeho sláva neobnovila, je více. Punťa byl nejprve nacisty zakázán v roce 1942, neboť příliš připomínal své americké kamarády. Po válce se pak již autorský kolektiv nesešel a například kreslíř René Klapač emigroval v roce 1948 do Spojených států. Nový politický režim příhodám pejska Punti nepřál, a postupně se tak na něj pozapomnělo. Ke škodě dětských čtenářů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu