válkaČeskoslovenskoobjevy

Puma versus Adidas: Bratrovražedný souboj mezi zakladateli dvou slavných značek

Puma versus Adidas: Bratrovražedný souboj mezi zakladateli dvou slavných značek
Zdroj: Shelflife

Soupeření je sice součástí byznysu, avšak v případě zakladatelů společností Adidas a Puma bratrů Dasslerových nabralo bizarní podoby. Na začátku firma patřila oběma bratrům, ale jiné politické názory a možný milostný čtyřúhelník je nesmiřitelně rozdělil. Založili dvě konkurenční firmy a i po smrti se nechali pohřbít co nejdále od sebe na jednom hřbitově.

Václav Pokorný 10. září 2018

Historie slavných značek Adidas a Puma sahá do roku 1920, kdy si vyučený pekař a zároveň velký sportovní nadšenec Adolf Dassler (1900– 1978) otevřel v matčině prádelně dílnu na výrobu bot. Už tehdy toužil vyvíjet obuv pro sportovce. Prodej ale ze začátku táhly trepky, o které byl mnohem větší zájem.

V roce 1924 se k Adolfovi přidal i jeho starší bratr Rudolf. Společný podnik nesl název Gebrüder Dassler Schuhfabrik a za rok nato se jim podařilo uvést na trh první kopačky a běžeckou obuv s tretrami. Jejich obuv se poprvé v celé kráse předvedla na olympijských hrách v Amsterdamu v roce 1928. V té době měla firma již 100 zaměstnanců a škálou svých výrobků mohli obout sportovce až z 11 sportovních disciplín.

Rudolf a Adolf Drasslerovi

Rudolf a Adolf Drasslerovi

Zlom v historii firmy přišel v roce 1936, kdy se Adolf Dassler vydal na vlastní pěst s kufrem plným bot na letní olympijské hry do Berlína. Tam se mu podařilo přesvědčit amerického sprintera Jesse Owense, aby na olympiádě soutěžil právě s jeho botami. Owens na hrách získal čtyři zlaté medaile a věhlas bot bratrů Dasslerových se rychle roznesl sportovním světem. V období před druhou světovou válkou firma prodávala již přes 200 tisíc párů bot ročně.

Tou dobou oba bratři vstoupili do nacistické strany NSDAP, ale zatímco Adolf byl členem spíše z povinnosti, Rudolfa ideologie pohltila daleko více. Mezi bratry se tak začaly objevovat první spory, které během války postupně gradovaly. Není zcela jasné, co přesně bratry rozhádalo tak, že už spolu do smrti nepromluvili. Podle některých to byly rozdílné názory na firmu, podle jiných dokonce milostný čtyřúhelník, kdy si bratři vzájemně svedli manželky. Jejich vztah určitě nezlepšila ani příhoda z konce války, kdy Rudolfa zatkli Spojenci kvůli jeho angažování ve Waffen-SS. Rudolf se domníval, že ho udal právě bratr Adolf.

Definitivně se rozešli v roce 1947, kdy Rudolf vytvořil nový podnik, který se jmenoval Ruda. Později se tato firma přejmenovala na Puma a do jejího znaku se dostala slavná černá šelma. Adolf si v té době svou firmu zaregistroval pod značkou Adidas AG.

Puma versus Adidas

Puma versus Adidas

Rozdělení obou bratrů a vznik dvou dnes nejslavnějších obuvnických a oděvních značek však nebyl idylický. Puma a Adidas se od samého začátku pustily do tvrdého konkurenčního boje. Podobný osud potkal i dva fotbalové kluby v bavorském městě Herzogenaurach, kde obě firmy sídlily. Zatímco jeden sponzorovala Puma, druhý klub nosil boty od firmy Adidas.

Traduje se dokonce zajímavá historka. Jednoho dne přišli do domu Rudolfa opraváři a měli na nohou boty Adidas. Mírně rozčílený Rudolf je poslal do sklepa, aby si vybrali a zdarma odnesli jakýkoliv pár jeho bot.

Po smrti byli oba bratři pohřbeni na stejném hřbitově, však dle jejich výslovného přání co nejdále od sebe.

Další články

Zavří­t reklamu