válkaČeskoslovenskoobjevy

Pule: nejdražší sýr na světě se vyrábí na Balkáně a stojí balík

Pule: nejdražší sýr na světě se vyrábí na Balkáně a stojí balík
Zdroj: atlasobscura.com

Ani lahodný italský parmazán, ani uleželá holandská gouda. Nejdražší a nejvzácnější sýr na světě je balkánský pule. Jeho jedna libra stojí neuvěřitelných 1700 dolarů.

Tomáš Chalupa 23. ledna 2018

Nejvíce se tento sýr svou chutí podobá silnému španělskému manchegu. Je bílý a má drobivou texturu. Otázkou je, proč je vlastně tak drahý? Neobsahuje žádné speciální nebo drahé ingredience. Vyrábí se z oslího mléka, ale ani tito samotní osli nejsou nijak vzácní. Nejsou to divoce žijící zvířata, ale normálně chované kusy na farmě v srbském národním parku Zasavica.

Problém je se samotným mlékem. To je velmi vzácné, protože jedna oslice vyprodukuje 1,5 litrů mléka denně. Pro srovnání kráva klidně 60 litrů, takže tady už se blížíme důvodu, proč je pule tak drahý. A to ještě není všechno. Oslice se, na rozdíl od krávy, musí vždy dojit ručně. Není možné žádné mechanizované dojení, takže je potřeba zaplatit i lidi, kteří osly dojí.

A proč se vlastně používá oslí mléko? Mimo jiné je jeho nutriční složení velmi podobné mléku lidských žen. Mnohem více než právě mléko kravské. V Zesevici se takto vyrábí pule už po staletí a nic se na tom nebude určitě měnit. Pule se dá koupit jedině tam, a i proto je tak drahé. Nikde jinde na světě ho totiž neseženete.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu