válkaČeskoslovenskoobjevy

Půl milionu let stará zapalovací svíčka lámala hlavy vědcům a pak se ztratila

Půl milionu let stará zapalovací svíčka lámala hlavy vědcům a pak se ztratila
Zdroj: locklip.com

Vše začalo v roce 1961, když majitelé obchodu s drahými kameny hledali nějaká nová naleziště v oblasti Coso Mountains v Kalifornii. Kromě různých nerostů se jim podařilo najít také jeden opravdu zvláštní artefakt.

Tomáš Chalupa 6. června 2017

Při podrobnjěším zkoumání předmět vypadal jako startovací svíčky, nebo jiné podobné mechanické zařízení. Byl to vlastně porcelánový válec obložený měděnými kroužky. Analýza pomocí rentgenu ukázala, že uvnitř zařízení se nalézá magnetická tyč a také je tam látka, která nebyla nikdy přesně identifikována.

Co ale bylo na celé věci nejzvláštnější, bylo stáří předmětu. Geologové označili přibližné stáří „svíček“ na 500 000 let. Původně byl tento artefakt ukryt hluboko na dně moře. Hlavní otázka však je, jak se mohlo toto zařízení v dané době vůbec objevit. Kdo jejvytvořil a za jakým účelem?

Nikdy se to nedozvíme. Dříve, než mohly proběhnout další výzkumy, objekt jednoduše zmizel. Ztratil se kolem roku 1969 a od té doby zůstalo jen několik dochovaných fotografií. Dnes je tak artefakt z pohoří Coso považován za jeden z důkazů o vyspělých civilizacích, které na Zemi žily dávno před lidmi. Ovšem důkaz, který fyzicky nikdo neviděl a asi už nikdy neuvidí. Takže opět zbývá jen věřit, či nevěřit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu