válkaČeskoslovenskoobjevy

Psychopati se do vás nedokážou vcítit. Vědci pro to mají první důkaz

Psychopati se do vás nedokážou vcítit. Vědci pro to mají první důkaz
Zdroj: Profimedia

Vědci na skenech mozku poprvé v dějinách neurovědy dokázali, že psychopati mají sníženou schopnost empatie. Tito lidé nedokážou u druhého správně rozpoznat emoce strachu nebo smutku.

Simona Knotkova 5. března 2021

Kde hledat materiál pro studii o psychopatech? Mezinárodní tým vědců se tentokrát vypravil do vězení, kde dal dohromady 94 dospělých mužů. Ti měli předvídat emoce v různých sociálních situacích. Badatelé jim postupně ukazovali různé obrázky, na kterých probíhaly určité druhy interakcí mezi dvěma lidmi, například jeden utěšoval druhého. Tvář jednoho z vyobrazených lidí byla ale pokaždé zakrytá. Úkolem kriminálníků bylo určit, který výraz obličeje na skryté místo patří. Na výběr měli ze dvou možností.

Thumbnail # Vědec zkoumal mozky psychicky nemocných. Zjistil, že je sám psychopat
Mohlo by Vás zajímat:

Vědec zkoumal mozky psychicky nemocných. Zjistil, že je sám psychopat

Vědci mezitím v reálném čase sbírali data o jejich mozkové aktivitě prostřednictvím funkční magnetické rezonance. Součástí experimentu byl také rozhovor a test, který měl určit míru psychopatie u jednotlivých respondentů.

Závěry studie potvrzují dlouhodobou teorii – psychopati mají oproti nepsychopatickým jedincům sníženou schopnost empatie. Zločinci s větším skóre psychopatie měli zároveň i horší výsledky v předvídání emocí. Potíže jim dělaly zejména pocity strachu, štěstí a smutku. Jak odhalily získané skeny mozku, tato dysfunkce měla svůj biologický původ. Oblasti mozku, které jsou spojeny s empatií, u psychopatů vykazovaly během plnění úkolu nízkou aktivitu.

Thumbnail # Děti, které se nesmějí, mohou být budoucí psychopati, tvrdí studie
Mohlo by Vás zajímat:

Děti, které se nesmějí, mohou být budoucí psychopati, tvrdí studie

Přesto vědce překvapilo, že jejich mozky byly víceméně stejně aktivní jako mozky ostatních vězňů. Podle autorů studie to mohlo být způsobeno špatným měřením, kdy některé emoce nebyly zachyceny přesně. I přes tato omezení berou ale výslednou práci za úspěšnou. Poprvé v historii neurovědy se jim prostřednictvím skenů mozku podařilo dokázat vztah mezi psychopatií a nízkou mírou empatie, která je potřebná pro zdravé vztahy s okolím. Člověk, který se nedokáže vcítit do druhého a nebere ohled na jeho emoce, nedokáže určit míru svého bezohledného jednání, což v nejkrajnějších případech může skončit trestným činem.

Celá studie vyšla v žurnále NeuroImage.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu