válkaČeskoslovenskoobjevy

Psychologové zjišťují, jaký je sexuální život Čechů po 50

Psychologové zjišťují, jaký je sexuální život Čechů po 50
Zdroj: archiv

S prodlužující se délkou života řeší lidé otázky, které je dřív nenapadaly. Týkají se například sexuálního života po padesátce, což bylo dříve tabu, a ani dnes se o něm mnoho neví. Psychologové z Masarykovy univerzity se proto snaží zjistit, jak Češi v tomto věku svůj intimní život prožívají

Yvonne Pokorná 17. prosince 2018

Některé dílčí informace už mají, nejsou ale úplně vypovídající. „Víme, že řada lidí v tomto věku je sexuálně aktivní a chtějí, aby to tak bylo. Sex je pro ně důležitý. V řadě případů do toho ale vstupují objektivní fyzické a jiné potíže, které intimní život ztěžují,“ naznačuje psycholožka Anna Ševčíková, která výzkum vede.

Zapojit se do něj prostřednictvím vyplnění anonymního dotazníku může kdokoliv ve věku nad 50 let, kdo by odborníkům rád pomohl. Vědci se zaměřují na to, zda a jak lidé svůj intimní život prožívají, jestli ho chtějí mít plnohodnotný, nebo spíš reagují na potřeby partnera, jaké mají obtíže, jak a jestli se je snaží odstranit a jakou vůbec roli sex v jejich životě hraje. Zajímavé je pro odborníky také téma nově utvářených vztahů v pozdějším věku a to, zda lidé počítají s tím, že s novým partnerem povedou i intimní život, nebo už na tuto otázku rezignují.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu