V pštrosích vejcích se dochovala nejstarší DNA.

V pštrosích vejcích se dochovala nejstarší DNA. | zdroj: UPI.com


Pštrosí vejce obsahují nejstarší DNA, zjistili vědci

TÉMATA: genetika | paleontologie

user-avatar

Yvonne K.

17. 04. 2017 | 08:00

Jeden z nejstarších živočišných druhů na světě možná vědcům poskytne nejstarší genetická data. Jak ukázal nedávný výzkum, fragmenty proteinů z vajec pradávného pštrosa jsou asi padesátkrát starší než jakákoliv dosud objevená DNA.

Ještě donedávna byly nejstaršími nalezenými kousky DNA ty, které zmrzly před zhruba 700 000 lety v permafrostu. K překvapení vědců se však mnohem starší DNA uchovala tam, kde by to nikdo nečekal – v horkých a suchých podmínkách jihoafrické Tanzanie. Výzkumníci tam při archeologických vykopávkách objevili fosilie pštrosích vajec se zachovalými bílkovinami, které jsou staré 3,8 miliard let!  Proteiny, které se vědcům podařilo izolovat, jsou struthiocalcin-1 and struliocalcin-2. Pštros dvouprstý je jediným žijícím představitelem čeledi pštrosovitých (Struthionidae) a rodu Struthio.

Počítačové modely pak ukázaly, že protein přežil tvrdé a nestabilní podmínky svého prostředí díky minerálnímu pojivu ve skořápce vejce. Skořápky pštrosích vajec jsou velmi silné a schopné odolat nejrůznějším enviromentálním podmínkám. “Bylo to vlhčí, nestabilní prostředí, které podpořilo a usměrnilo růst minerálu ve skořápce, ale bylo nepravděpodobné, že by proteiny přečkaly v čase to intenzivní horko afrického klimatu. Jak jsme ale zkoumali starší a starší pštrosí vejce, zjistili jsme, jak jsme se ve svých předpokladech mýlili, protože ve skutečnosti právě v nestabilním prostředí se tohle nejlépe uchová,” vysvětluje Beatrice Demarchi z Univerzity v Yorku, která se podílela na studii.

Díky těmto zjištěním budou vědci nyní lépe vědět, na které pravěké fosilie zacílit svůj další výzkum.

 

user-avatar

Yvonne K.

17. 04. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu