válkaČeskoslovenskoobjevy

Psi vítáni, bankéři nikoliv, stojí u vchodu do pařížské restaurace

Psi vítáni, bankéři nikoliv, stojí u vchodu do pařížské restaurace
Zdroj: odditycentral.com

Pařížský restauratér Alexandre Callet si chtěl vzít úvěr na otevření své druhé restaurace. Nepochodil a půjčku u žádné banky nedostal. Poněkud se naštval a udělal něco opravdu neobvyklého.

Tomáš Chalupa 3. března 2016

Callet dal před svou restauraci Les Ecuries de Richelieui ceduli, kde se píše: Psi vítáni, bankéři mají vstup zakázán (pokud nezaplatí vsupní poplatek 70 000 eur). Přesně tolik žádal Callet jako půjčku na svou druhou restauraci.

Calleta zejména rozlítilo, že půjčku nedostal, přestože jeho vyhlášený podnik oceněný Michelinskou hvězdou má roční obrat 300 000 eur. A ještě víc Calleta pobouřilo, že mu půjčku odmítli bankéři, kteří jej osobně znají a dokonce chodí pravidelně na jídlo do jeho podniku. Tedy chodili. Callet se rozhodl pro osobní vendetu a všem bankéřům zakázal vstup.

„Věřím v reciprocitu. Oni se ke mě chovali jako ke psovi, tak jsem jim odepřel vstup. Pokudn poznám, že chce přijít bankéř, nepustím ho dovnitř. Tohle není stánek s kebabem. Jsem v Michelinském průvodci a obědvají u mě filmové hvězdy“ říká rozhořčený třicetiletý restauratér Callet.

Zajímavé je, že to není poprvé, co má Callet problém s bankami. Na svůj první podnik, který otevíral ve svých 23 letech, sháněl půjčku rovněž velmi dlouho. Dvacet bank tehdy jeho žádost odmítlo. Nakonec jedna banka přece jen uvěřila, že nový podnik bude vydělávat. „My restauratéři a podnikatelé jsme ve stejné situaci. Pokud chceme rozjet podnik, musíme si před bankami kleknout. Nikdy jsem neměl nejmenší problémy s penězi. Banky nedělají podle mě dobrou práci. Proto se ve Francii tolik podnikatelů snaží sehnat peníze crowdfundingem,“ podotýká Callet.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu