válkaČeskoslovenskoobjevy

Psi napodobují chování svých pánů a jejich povaha se mění, zjistila studie

Psi napodobují chování svých pánů a jejich povaha se mění, zjistila studie
Zdroj: dailymail.co.uk

1600 majitelů psů se zúčastnilo velkého výzkumu týkajícího se právě jejich čtyřnohých miláčků. Vědci zjistili, že psi se stále více přizpůsobují svým pánům a snaží se napodobovat jejich chování a reakce. Jejich vlastní povaha se tím tak mění.

Tomáš Chalupa 1. března 2019

Vyvrátila se tak dřívější teorie, která říkala, že psí povaha je velmi stabilní a v čase se nijak zvlášť nemění. Klidný pes zůstává klidný celý život, agresivní pes to má v genech a jeho povaha zůstává agresivní. To podle nového výzkumu neplatí a na chování psa má velký vliv jeho vlastní pán.

Psí povaha se podle vědců vyvíjí úplně stejně jako ta lidská. Navíc ve vývoji povahy hraje velkou roli osobnost pána, kterému se psi nejen přizpůsobují, ale dokonce přejímají vzorce chování a temperament. „Když se člověku stane nějaká velká životní událost, je velká šance, že to ovlivní jeho povahu. Stejně tak se to děje u psů,“ říká William Chopik, profesor biologie na univerzitě v Michiganu.

Vědci se domnívali, že psí povaha bude stabilní právě i díky tomu, že už nežijí v divočině, ale u lidí, a nejsou tak vystaveni velkým životním výzvám a změnám. Oproti divokým zvířatům je o ně většinou velmi dobře postaráno, naopak sami nemusejí vyvíjet téměř žádnou aktivitu, aby si získali potravu. Pro vývoj jejich povahy je to tedy stabilní prostředí. Jenže celý tento koncept ignoroval to, že vše, co se kolem psa děje, je odvislé od jeho pána. A právě osoba pána se stává určující pro jeho povahový vývoj.

Hlavní faktory, které ovlivňují povahu a chování psa, je jeho vlastní přirozený naturel, tedy genetická výbava a predispozice, dále věk, chování jeho pána k němu samému a konečně povaha jeho pána jako takového. Jak je vidět, faktorů je celá řada a je zcela zřejmé, že kombinace těchto faktorů může přinášet změny psí povahy. Vědci rovněž zjistili, že psi přejímají vzory od svých pánů a do značné míry se jim v chování snaží podobat. Klidný člověk má velkou šanci, že se vedle něj začne zklidňovat i jeho pes. Kdo reaguje prudce či hlasitě na podněty, učí to nevědomky i svého psa. V konečném důsledku tak vědci potvrdili pravidlo, že jaký pán, takový pes.

Další články

Zavří­t reklamu