válkaČeskoslovenskoobjevy

Psi mají v Teheránu zákaz. Kolemjdoucí prý děsí

Psi mají v Teheránu zákaz. Kolemjdoucí prý děsí
Zdroj: odditycentral.com

Na špatné časy se blýská majitelům čtyřnohých mazlíčků v Teheránu. Podle nového zákona je nemohou venčit na veřejnosti ani je převážet v autech.

Simona Knotkova 14. března 2019

Psi to v Íránu nikdy neměli lehké. Podle tamních muslimů se jedná o nečistá zvířata a symbol prozápadní politiky, který do země přitáhla Íránská islámská revoluce a tehdejší monarchové. Nyní šly autority ale ještě dál. Vydaly nařízení, podle kterého se občané Teheránu nemohou procházet se psem na veřejnosti. Zvířata mají dokonce zákaz vstupu do auta.

„Někteří lidé, kteří chodí se svými psy na veřejnost, způsobují mezi ostatními paniku a úzkost. Policie je proto bude od teď postihovat. Stejně tak je zakázané psa převážet v autě. Pokud policie někoho takového zahlédne, podnikne určité kroky,“ vysvětluje velitel teheránské policie Hossein Rahimi.

Se zákazem souhlasí množství politiků. Člen konzervativní strany Hamidreza Taraghi se kupříkladu nechal slyšet: „Když je pes někde poblíž, není možné se modlit. Naše země má také mnoho ekonomických problémů, ale majitelé psů ročně utratí miliardy za psí jídlo. Tyto peníze potřebujeme na mnohem důležitější věci.“

V rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Fars News Agendy těmto slovům přisvědčuje i náhodný kolemjdoucí a dodává: „Majitelé psů ignorují nařízení islámu. Pod vlivem západních satelitních kanálů berou své mazlíčky do parku a ostatním návštěvníkům způsobují krušné chvíle. Vyzýváme autority, aby tomu natrvalo udělaly přítrž.“

Jinak už na celou situaci pohlíží samotní majitelé a veterináři. „Jak se asi veterináři dostanou ke psům, když je jejich majitelé nemohou vzít na veřejnost nebo je převážet v autě? V parlamentu se schvalují zákony, které odporují logice. Pro hodně obyvatel Teheránu je mazlíček přitom významnou součástí života. Pokud zvíře nyní nebudeme moci léčit, nemoc se rozšíří dál,“ zlobí se člen íránského veterinářského spolku Payam Mohebi.

Ještě před ustanovením zákonu dostávali majitelé psů četná varování. V některých případech jim byli jejich mazlíčci dokonce zabaveni a posláni do „psího vězení“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu