válkaČeskoslovenskoobjevy

Psí hrdina Chips zajal na Sicílii čtyři Italy, dostal za to řád, který mu Američané ale odebrali

Psí hrdina Chips zajal na Sicílii čtyři Italy, dostal za to řád, který mu Američané ale odebrali
Zdroj: military.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Spojené státy Americké vrhly do víru druhé světové války 10 425 psů, kteří byli cvičeni k bojovým úkolům. Nejdál to dotáhl kříženec Chips. Jeho úspěchy byly tak velké, že si vydobyl metály. Jenže z toho velitelé v zázemí pak znervózněli.

Tomáš Chalupa 16. února 2015

Chips byl kříženec německého ovčáka, kolie a huskyho. Prošel, podobně jako tisíce jiných psů, jednotkou zvanou K9 ve Front Royal. Tady psi procházeli výcvikem, jako je hledání min, strážní služba na pobřeží, ale také seskoky padákem nebo průzkum v nepřátelských liniích. Chips prošel výcvikem velmi dobře a byl zařazen ke 3. pěší divizi jako strážní pes u čety vojenské policie.

Účastnil se vylodění v Severní Africe, sloužil také jako hlídací pes při konferenci v Casablance. Jeho hvězdná hodina ale přišla při operaci Husky, což bylo vylodění na Sicílii. Jeho jednotka se pohybovala 10. července 1943 na jižním pobřeží ostrova poblíž města Licata. Najednou z dobře maskovaného bunkru začal po Američanech pálit nepřátelský kulomet. Zatímco notně překvapení vojáci hledali co nejrychleji úkryt, Chips se vrhl do bunkru. Následoval zřejmě krutý boj psa proti muži. Po nějaké chvíli Chips vylezl a za ním se s rukama nad hlavou potáceli čtyři italští vojáci, dlužno dodat, že notně pokousaní. Chips byl zraněn a utrpěl také popáleninu od střelného prachu. Ještě toho večera pak upozornil na skupinu deseti Italů, kteří se snažili infiltrovat na předmostí. Všichni byli zajati.

Zpráva o Chipsových odvážných kouscích na Sicílii se rozletěla po celé divizi. Chips dostal jako vyznamenání Purpurové srdce a Stříbrnou hvězdu. A to nebylo všechno, velitel čety Edward Parr ho navrhl na Kříž za vynikající službu. Jistě dobrý úmysl ocenit psa, který zachránil životy a zajal nepřítele, ale narazil. Válečné vyznamenání podle amerických řádů nemohlo dostat zvíře. Jenže velitel divize generál Lucian Truscott prohlásil, ať jdou předpisy k čertu, a osobně Chipse vyznamenal i tímto vysokým řádem.

Jenže Chipsův příběh se dostal i do novin v USA a zatímco veřejnost fandila čtyřnohému hrdinovi, na štábu si začali lámat hlavy s porušením předpisů. William Thomas, komandér řádu Purpurového srdce napsal rozhořčenou stížnost americkému prezidentovi a na ministerstvo války, že Purpurové srdce je vyznamenání určené lidem, a nikoliv zvířatům. Do celé věci se dokonce vložil americký kongres, který o celé věci debatoval tři měsíce. Výsledek byl, že začal platit okamžitý zákaz udělování jakýchkoliv vojenských řádů zvířatům. Chips musel své medaile vrátit.

Chipsovi byly tyto spory nejspíš ukradené. Dál sloužil v řadách 3. pěší divize. Vojáci jednotky ho před tím, než byl slavnostně z armády propuštěn, neoficiálně dekorovali alespoň Stužkou za bojové vylodění s devíti hvězdami. Raději o tom už žádnou zprávu nikam neposílali.

Chips se na konci roku 1945 vrátil svému původnímu majiteli Edwardu J. Wrenovi z Pleasantville ve státě New York. Je to jediný americký pes, který za druhé světové války obdržel válečné vyznamenání.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu