válkaČeskoslovenskoobjevy

Psanec Ned Kelly se pokusil prostřílet z obklíčení v brnění

Psanec Ned Kelly se pokusil prostřílet z obklíčení v brnění
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

28. června roku 1880 měla policie pocit, že konečně lapila nebezpečného psance Neda Kellyho. Obklíčila ho v hotelu v Glenrowanu. Panovaly obavy, že drží uvnitř rukojmí. Situace se zdála být pro Kellyho bezvýchodná, ale on měl v rukávu ještě své poslední eso.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2021

Ned Kelly (1854–1880) se narodil v Austrálii, která byla toho času britská trestanecká kolonie. Kellyho otec tam byl poslán za krádež dvou prasat. V nové zemi si postupně zajistil svobodu, usadil se a oženil a měl tři syny. Jedním z nich byl i Ned Kelly, jméno, které je v Austrálii dodnes známé stejně jako v Anglii třeba Robin Hood.

Otci se ale přestalo dařit, měl problémy se zákonem a nakonec se upil k smrti. Hlavou rodiny se stal Ned, který se ale rychle vydal v otcových šlépějích a dal se na dráhu zločinu. Živil se loupežemi a krádežemi a policii se nedařilo mu nic z jeho zločinů prokázat. V 16 letech se stal kumpánem slavného lupiče Harryho Powera. Pod jeho vedením se naučil, jak přežívat v divočině, což byl nejlepší způsob, jak se vyhnout policii.

Společně s Powerem byli nakonec zatčeni a skončili nakrátko ve vězení. Po propuštění se Kelly opět věnoval zločinu. Nakonec byl ale permanentně na útěku, protože společně s bratrem zastřelili policejního důstojníka, který je přišel oba zatknout za krádeže přímo do jejich domu.

Skrývali se v kopcích, zatímco se je policie neúspěšně pokoušela vypátrat. Tři policisté na ně narazili v divočině, ale Kellyové jednoho z nich zastřelili. Další dva chtěli vzít jako rukojmí, ale policisté jim utekli. V divočině se k nim přidali další dva kamarádi a společně vytvořili známý Kellyho gang. Společně přepadávali banky, a dokonce vyplenili i policejní stanici.

Policie ale nehodlala nečinně přihlížet. Na jejich hlavu vypsala odměnu a také zatkla 23 lidí, kteří k nim měli blízko nebo je znali. Nebyli z ničeho obviněni, ale policie je stejně držela za mřížemi. Právě tato policejní šikana, která překročila zákonné meze, přiměla mnoho lidí, aby drželi palce banditům.

V roce 1879 Ned Kelly vydal 58stránkový spis, ve kterém kritizoval sociální problémy v zemi a obhajoval svoje činy. Pravdou bylo, že sociální situace v Austrálii byla velmi špatná a zejména chudí

potomci původních trestanců se měli špatně a museli tvrdě dřít. Nebylo divu, že mnoho z nich se raději obrátilo na cestu zločinu, což byla často jediná šance, jak přijít k penězům. I tento spis dále zvýšil Kellyho popularitu mezi prostými lidmi.

Rok 1880 zastihl Kellyho a jeho bandu na útěku. Kelly zabil Aarona Sheritta, policejního informátora, kterého podezříval, že na jeho stopu navedl policii. Po této vraždě Kelly správně odhadoval, že místní policie si vyžádá posily. A ty mohly přijet jedinou cestou – po železnici. Kelly se proto se svým gangem objevil ve městě Glenrowanu. Prakticky město okupoval a donutil místní zaměstnance drah, aby zničili koleje.

62 obyvatel města pak zavřeli do místního hotelu, kde je nechali popíjet a hrát hry. Byli ale jejich rukojmími. Jeden z nich ale uprchl a zalarmoval policii. Ta celý hotel obklíčila. Konečně chytli Neda Kellyho, zdálo se to být jasné. Hotel byl obklíčen a policie byla v přesile. Jenže Kelly měl v záloze opravdu nevšední trik. Oblékl se do speciálního železného brnění velmi podobného středověké rytířské zbroji. Dostal se nenápadně z hotelu a zezadu napadl policisty. Ti byli šokovaní zjevem obrněného bojovníka, který po nich pálil z pistolí. Dokázal zasáhnout mnoho policistů, ale ti nakonec našli jeho Achillovu patu. Jeho nohy byly zcela nechráněné. Zasáhli ho do nich a Kelly padl k zemi neschopen pohybu. Policie pak zaútočila na hotel, pobila celý gang a zabila přitom i mnoho rukojmích. Kelly byl oběšen o čtyři měsíce později. Svým neohroženým útokem na policisty se ale zapsal do povědomí lidí a dodnes je tak známou postavou australských dějin.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu