Julie Ward na jedné z posledních fotografií ze svého tragického výletu.

Julie Ward na jedné z posledních fotografií ze svého tragického výletu. | zdroj: allthatsinteresting.com


Prý jí sežrali lvi, konec Julie Wardové byl ale ještě horší

TÉMATA: vraždy | krimi | zločiny | afrika | ženy | lvi

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2018 | 14:00

V roce 1988 se Julie Wardová vydala do Afriky na výlet svého života. Vzala si dlouhou dovolenou v práci a vyrazila do Keni fotografovat divoká zvířata. Z výletu se ale nikdy nevrátila.

Vydala se do rezervace Maasi Mara. Právě probíhalo migrační období divokých stád a zvířata byla v pohybu. Sen každého fotografa. 6. září byla nahlášena jako pohřešovaná. Týden poté její otec našel její ostatky v rezervaci.

Věc se zdála být jasná, Wardovou napadli a sežrali lvi. Jenže věc provázely zvláštní okolnosti. Keňská vláda od začátku blokovala jakékoliv vyšetřování, kolem případu se vynořovaly nejrůznější spekulace a drby.

Ke smrti mělo podle vyšetřování dojít nešťastnou náhodou. Wardová cestovala se svým australským přítelem Glenem Burnsem. Jejich jeep měl ale poruchu a Burns se musel vypravit do Nairobi, aby sehnal součástky. Wardová zůstala v nedaleké chatě přes noc. Další den s porouchaným jeepem dokázala dojet k Sand River Campu, kde nechala nějaké věci. To bylo naposledy, co ji viděli živou.

Když rodiče dostali zprávu, že Julie je pohřešovaná, otec okamžitě odletěl do Keni. Byl to právě on, kdo našel její nohu a spodní čelist na stromě v rezervaci. Byl zcela zdrcen. Zdálo se, že Wardovou sežrali lvi.

S touto teorií přišly úřady. Nevzaly ale vůbec v potaz třeba to, že části těla byly ohořelé. Britský patolog konstatoval, že noha byla odseknuta ostrým předmětem, nejspíše mačetou, a byly na ní stopy petroleje. Zjevně to nebyli lvi, kdo Wardovou zabil.

A tak začaly spekulace. Podle jedné ji zabil syn prominentního politika, se kterým údajně měla vztah. Podle jiné, kterou velmi podporovaly keňské úřady, spáchala Wardová sebevraždu. Keňští vyšetřovatelé vždy odmítali případ označit za vraždu. John Ward, otec Wardové, otevřeně obvinil policii, že se snaží utajit vraždu.

John Ward spustil vlastní obrovské vyšetřování. Utratil milion liber, podnikl téměř 100 cest do Keni, šel zarputile za svým cílem, aby odhalil pravdu. Wardovi se podařilo také přesvědčit Scotland Yard, který se rovněž pustil do vyšetřování.

První vyšetřování vedlo k závěru, že za vraždou stojí dva strážci z parku. Soud s nimi se konal v roce 1992 a oba je shledal nevinnými. V roce 1997 případ vedl k dalšímu závěru, že Wardovou zabil osobně šéf správy parku Simon Makallah. I on byl soudem prohlášen za nevinného. Makallah prohlásil, že jej policie mučila, aby získala jeho přiznání, a že s vraždou nemá nic společného.

V roce 2004 přišel bývalý důstojník keňské tajné služby s tím, že viděl, jak tři muži Wardovou znásilnili a pak zabili. Řekl to keňským novinám s tím, že muži Wardovou nejprve donutili odjet s jeepem na jiné místo, kde měla do písku udělat velký nápis SOS, aby to vypadalo, že se dostala do problémů a potřebuje pomoc. Až pak ji zabili.

Prý nezasáhl z obavy o svůj život a i v novinách vypovídal jen anonymně. Britská policie nyní znovu otevřela případ a chce za pomoci nejmodernějších forenzních technik znovu zkusit najít pachatele.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2018 | 14:00

Zavří­t reklamu