válkaČeskoslovenskoobjevy

Prvním člověkem v Síni slávy tetování byla žena. Betty Broadbent si nechala udělat více než 500 kérek

Prvním člověkem v Síni slávy tetování byla žena. Betty Broadbent si nechala udělat více než 500 kérek
Zdroj: vintag.es
+ 11 fotek+ 12 fotek

Mezi průkopníky uměleckého tetování patřila v první půli 20. století Betty Broadbent. Její pomalované tělo fascinuje příznivce tohoto druhu kresby dodnes.

Simona Knotkova 30. ledna 2020

Není tomu zase tak dávno, kdy bylo tetování považováno za nízkou formu umění, která zdobila výhradně těla kriminálníků. Pokud si kérku nechal udělat „běžný člověk“, rázem se v očích zbytku „slušné společnosti“ stal podivínem a vyvrhelem. Netřeba dodávat, jak se v těchto dobách pohlíželo na ženu, která svou kůži propůjčila jehle tatéra. (Hlášky, že tetování nepatří na ženské tělo ostatně uslyšíte z některých stran dodnes, stejně jako výroky, že kérky obecně jsou ošklivou ozdobou, která se hodí ke zločincům.) Betty Broadbent se nenechala zastavit ani jedním ze stereotypů a hrdě své tělo vystavovala jako plátno tetovacím umělcům. Za počet kérek si později vysloužila přezdívku Potetovaná Venuše.

Žena narozená roku 1909 ve Philadelphii se o netradiční uměleckou disciplínu začala zajímat už ve svých čtrnácti. Během pobytu v Atlantic City, kde pracovala jako chůva, se seznámila s Jackem Redcloudem. Jeho potetované tělo se jí velmi líbilo. Redcloud ji následně přivedl k tatérovi Charliemu Wagnerovi, který jí v roce 1927 udělal první kérku. Rozhodně nebyla poslední – z rukou různorodých umělců si Broadbent za svého života nechala vytvořit více než 565 větších či menších dílek.

„Někdy to bolí fakt příšerně, ale stojí to za to,“ nechala se slyšet v rozhovoru pro New York Times. Její vášeň jí vynesla i živobytí a Broadbent si vydělávala tím, že své tělo předváděla návštěvníkům cirkusů, pro které bylo tetování stále něčím exotickým. Navzdory předsudkům se v roce 1939 ani nebála zúčastnit soutěže ženské krásy, která se konala během newyorské Světové výstavy.

Témata jejích tetování byla rozmanitá, od náboženských symbolů přes zvířata až po známé osobnosti. Zatímco na jejích zádech byla kupříkladu k vidění Madona s dítětem, na nohách to byla podobizna letce Charlese Lindbergha nebo revolucionáře Pancha Villy. Později začala žena sama tetovat a díky svému koníčku se podívala do světa. Do důchodu odešla v roce 1967. Zemřela pokojně ve spánku 28. března 1983. Mimochodem – jako úplně první člověk byla uvedena do Síně slávy tetování.

Betty Broadbent jako Potetovanou Venuši si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu