válkaČeskoslovenskoobjevy

První žena Saddáma Husajna záhadně zmizela, její osud je dodnes neznámý

První žena Saddáma Husajna záhadně zmizela, její osud je dodnes neznámý
Zdroj: allthatisinteresting.com

První žena Saddáma Husajna a současně jeho sestřenice Sadžida Talfahová zmizela krátce po vypuknutí války v Iráku. Od té doby ji nikdo neviděl ani o ní neslyšel.

Tomáš Chalupa 18. února 2019

O Husajnově prvním manželství se toho ví jen velmi málo a je těžké oddělit pověsti a legendy od skutečnosti. Zcela nepochybné je, že šlo o sňatek domluvený rodiči, oběma bylo v době, kdy se dojednával, sotva deset let. Sadžida byla dcerou Husajnova strýce, takže byla jeho sestřenicí. Svatba se konala v roce 1963 a pár měl spolu celkem pět dětí.

Sadžida před uzavřením sňatku pracovala jako učitelka, takže si velmi ráda přivykla na vysoký standard, který plynul z Husajnova postavení. Nosila luxusní západní oblečení, drahé šperky a doplňky. Podle některých zdrojů se také snažila, aby její pleť zbělela, a velice silně se pudrovala, že to až vypadalo, jakoby si tvář posypala moukou.

Byla zřejmě hamižná, krutá a nijak jí nevadilo, že její manžel se stal diktátorem, který ve volných chvílích plynuje Kurdy a fyzicky likviduje své odpůrce. Údajně byla velmi krutá k domácímu služebnictvu. Svého psa, který ji kousnul, přivázala na řetěze na slunci a nechala ho tam, aby pošel žízní.

Na veřejnost se ovšem samozřejmě dostávaly pouze pozitivní zprávy o této ženě, vše bylo pečlivě hlídáno a režírováno tak, aby Sadžida byla v očích národa ušlechtilou a dobrotivou ženou. Nic přitom nebylo vzdálenější pravdě.

Husajn udržoval mnoho paralelních milostných vztahů, jednu svou služebnou ubytoval přímo u sebe v paláci, a dokonce měli mít tajnou svatbu. Jmenovala se Samira a byla vdaná. Její manžel ale pochopil, že se zkrátka se situací musí smířit. Naopak Sadžida se se situací smířit v tomto případě nehodlala. Její zuřivost ještě vzrostla, když se Husajn začal se Samirou objevovat na veřejnosti. Většího ponížení se jí už nemohlo dostat.

Stěžovali si také Sadžidini příbuzní, zejména se hlasitě projevoval jistý Adan Chariallah, který pak měl velmi zvláštní nehodu a zahynul při pádu vrtulníku. Později se jeden ze Saddámových bodyguardů přiznal, že do helikoptéry umístil bombu.

Poslední informace o Sadžidě pocházely z roku 2003, kdy uprchla z Bagdádu, který byl krátce nato napaden leteckými svazy spojenců. Šuškalo se o tom, že se svými dvěma dcerami hledala azyl ve Velké Británii, ale tamní vláda odmítla, že by kdy vůbec dostala nějakou žádost o azyl, a tvrdila, že lidem spojeným se Saddámem Husajnem by azyl nikdy nepovolila.

Kde tedy tato krutá a kdysi mocná žena vlastně skončila, se neví. Husajn měl samozřejmě spojence i za hranicemi země, zejména v Kataru. Tam se zřejmě dostala i Sadžida s dcerami, dokonce to byla zřejmě ona, kdo najal advokáty, kteří měli hájit Saddáma u soudu, který jej vinil z genocidy. V roce 2015 se spekulovalo o její smrti, ale to rodina popřela a potvrdila, že žije v osamění v Kataru. Ověřit tyto zprávy se ale nepodařilo

Související články

Další články

Zavří­t reklamu