Dívka od vedle a rebel. John  a Cynthia se poprvé potkali na odpoledním čaji na koleji liverpoolské umělecké školy. Snímek je z roku 1960.

Dívka od vedle a rebel. John a Cynthia se poprvé potkali na odpoledním čaji na koleji liverpoolské umělecké školy. Snímek je z roku 1960. | zdroj: Dailymail.co.uk,


První žena Johna Lennona v manželství strašně trpěla. Musela se skrývat, snášet nevěru a ponížení od Yoko Ono

TÉMATA: john lennon | beatles | yoko ono | británie | brouci | hudba | smrt |

user-avatar

Petr Gotlieb

2. 04. 2015 | 20:05

„Cynthia Lennonová zemřela dnes ve svém domě na Mallorce ve Španělsku po krátkém, ale statečném boji s rakovinou," uvedla ve svém prohlášení rodina. Její syn Julian Lennon byl po celou dobu u jejího lůžka. První manželce, která s Lennonem neprožila zrovna šťastné manželství, vyjádřila soustrast i Johnova druhá žena - Yoko Ono. Cynthii vzdala hold a obdiv, čímž hned pobouřila fanoušky a příznivce Beatles.

Cynthia se s Johnem Lennonem seznámila na umělecké škole v Liverpoolu v roce 1958, ještě dávno předtím, než se skupina proslavila. Brzy se vzali a narodil se jim Julian. Rozvedli se v roce 1968, když se Lennon začal scházet se svou pozdější druhou ženou Yoko Ono.

Manželství Cynthie bylo zcela jiné než, jaké prožila Yoko s Johnem. Spisovatel Hunter Davies, který v roce 1968 napsal jedinou autorizovanou biografii skupiny Beatles, Cynthii popsal jako "báječnou ženu", se kterou její slavný manžel nezacházel příliš dobře. Byla prý zcela odlišná než John Lennon, byla tichá, rezervovaná a klidná. Krátce po jejich svatbě v roce 1962 v Anglii vypukla beatlemánie. John si dál držel image absolutního rebela a mladá manželka s děckem musela do ústraní.

Lennon své první ženě nikdy věrný nebyl. Sám jí jednou přiznal, že ji podvedl s desítkami žen. Později se jen tak mimochodem zmínil, že Cynthii snad kdysi skutečně miloval, ale nikdy pro něj nebyla tím, koho celý život podvědomě hledal. Tím byla jeho matka. A pak to byla Yoko Ono.

Yoko Ono prohlásila:  "Cynthiina smrt mě velmi zasáhla. Byla to skvělá žena a matka Juliana. Jsem pyšná na to, že my dvě jsme byly zásadní ženy v kapele Beatles.“ 

Na její vyjádření reagoval britský deník Daily Mail článkem, v kterém Yoko Ono připomněl drsnou nevěru (Cynthia našla po návratu z dovolené svého manžela  v kuchyni s cizí Japonkou, která měla na sobě její župan) a nátlakový rozvod, který na Cynthii vyvíjel John. Nemluvě o tom, že vztah s o osm let starší a osamělou umělkyní, holdující heroinu, přispěl k rozpadu v té době nejslavnější kapely světa. Není divu, Yoko Johna doprovázela i na natáčení Beatles. Jeho spoluhráči tím rozhodně nebyli nadšeni.

V době rozvodu s Johnem napsal jeho spoluhráč z Beatles Paul McCartney pro malého Juliana, který se s tím těžko vyrovnával, slavnou píseň Hey Jude. „Byla to krásná žena. Znám ji od našich prvních dnů v Liverpoolu. Bude nám strašně chybět,“ vyjádřil soustrast Paul.

John Lennon byl v prosinci 1980 zastřelen svým fanatickým obdivovatelem Markem Chapmanem. Bylo mu 40 let. Cynthia se ještě několikrát provdala. Ve svém životopise popsala Johna jako žárlivého a nespolehlivého muže. Jednou ji prý uhodil, když tančila se Stu Sutcliffem, který byl tehdy asi dva roky členem Beatles. V roce 2005 v jednom z televizních rozhovorů ale rovněž vyzdvihla jeho charisma. "Tomu se nedalo odolat, neustále jste sledovali, co má za lubem. Byl to absolutní rebel. Každý jím byl ohromen," uvedla o Lennonovi jeho první žena.

user-avatar

Petr Gotlieb

2. 04. 2015 | 20:05

Zavří­t reklamu