První záběry z osvobozené Palmýry ukazují, že islamistům se jejich záměr proměnit město v ruiny nepodařil. | zdroj: youtube.com


První záběry z osvobozené Palmýry: Ještě před týdnem to byla pevnost islamistů

TÉMATA: sýrie | památky

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 03. 2016 | 08:00

V polovině loňského roku padlo starobylé syrské město Palmýra do rukou Islámského státu. Svět obletěly záběry památek, které teroristé vyhazovali do povětří. Syrská armáda nyní město obsadila. Zkáza naštěstí není tak hrozná, jak se čekalo.

Největší a nejdůležitější památkou v Palmýře je chrám Baal Shamin z období antiky. Právě tuto stavbu islamisté chtěli zlikvidovat nejvíce, ovšem zjevně se jim to nepodařilo, alespoň ne úplně. Syrští odborníci tvrdí, že přestože je chrám poškozen, bude možné ho opravit.

"Čekali jsme to horší. Oblast je ale obecně vzato v poměrně dobré kondici. Mohli jsme Palmýru kompletně ztratit. Radost, kterou cítím, nelze popsat," říká syrský geolog Maamoun Abdulkarim. Podle něj by opravy mohly být hotové do pěti let. 

Než se bude moci začít s opravami, čeká ještě syrskou armádu spousta práce. Islamisté sice z města uprchli, ale celé ho zaminovali. Pyrotechnici tak procházejí dům od domu a musejí hledat nástražné výbušné systémy. Toto je obvyklá taktika bojovníků Islámského státu, kteří vždy podminují všechna opuštěná města a vesnice.

Palmýra je nyní zničené město, které snad už má hrůzy a destrukci za sebou. I když vojska, která ho osvobodila, patří Bašáru Asadovi a město se podařilo dobýt jen díky ruské vzdušné podpoře. Není vyloučeno, že se v budoucnosti Palmýra stane místem dalších bojů. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 03. 2016 | 08:00

Zavří­t reklamu