válkaČeskoslovenskoobjevy

První vražda v historii lidstva. Muž byl před 430 tisíci lety zabit dvěma ranami do hlavy a skončil v Jámě kostí

První vražda v historii lidstva. Muž byl před 430 tisíci lety zabit dvěma ranami do hlavy a skončil v Jámě kostí
Zdroj: Plos One
+ 2 fotky+ 3 fotky

Případ, se kterým by nepohnul ani Sherlock Holmes. Přesto se španělským archeologům podařilo odhalit vůbec nejstarší případ vraždy v lidských dějinách. Došlo k ní před 430 000 lety a k vyřešení záhady stačilo slepit lebku oběti - nalezenou v Propasti kostí.

Redakce Extrastory.cz 29. května 2015

Archeologové pečlivě sestavili 52 úlomků kostí, které vyzvedli v nalezišti nazvaném Sima de los Huesos v severním Španělsku. Ukázalo se, že v lebce jsou nad levým okem dva otvory, oba zhruba stejně velké. Z analýz pomocí cétéčka a mikroskopu došli vědci k závěru, že kosti v okolí ran nevykazují žádné známky hojení a že tedy rány byly buď příčinou smrti, nebo byly zasazeny až po ní.

„Domníváme se, že smrt tohoto jedince byla násilná. Je velmi nepravděpodobné, že by si někdo prorazil lebku dvakrát na téměř stejném místě,“ uvedla Nohemi Salaová, která kosterní pozůstatky zkoumala. „Tento člověk byl zabit v důsledku násilí mezi dvěma jedinci, což nám umožňuje vhled do jindy nepostižitelných sociálních aspektů životů našich lidských předků,“ dodala.

Lebka primitivního člověka byla objevena v jeskyni, která je jedním z největších nalezišť prehistorických zkamenělin, spolu s ostatky dalších 28 osob. Jak se všechna ta těla dostala do šachty hluboké 13 metrů, zůstává záhadou. Výzkumníci ale vylučují, že by oběť zemřela v důsledků náhodného pádu do propasti.

O tom, kdo a proč vraždu spáchal, se ale podle Salaové už nikdy nedozvíme. „Úmysly se bohužel nefosilizují, takže určit motiv zabití je nemožné. V tom by nám nepomohl ani Sherlock Holmes,“ uzavřela vědkyně.

Další články

Zavří­t reklamu