válkaČeskoslovenskoobjevy

První Viktoriin kříž získal bankéř, který evakuoval kamaráda na vozíku

První Viktoriin kříž získal bankéř, který evakuoval kamaráda na vozíku
Zdroj: thevintagenews.com

Viktoriin kříž je nejvyšší vojenské vyznamenání ve Velké Británii a získat ho lze jen za opravdu mimořádně hrdinské činy. Přesto jeho prvním držitelem v dějinách byl bankéř, který snil o tom, že bude kapitánem lodě.

Tomáš Chalupa 23. září 2019

Richard Wallace Annand se narodil v roce 1914 v anglickém South Shieldsu. Jeho otec byl kapitánem u Royal Navy, ale zemřel v boji rok po jeho narození. Přesto ho svým způsobem velmi ovlivnil. Annand sice později pracoval jako bankéř, ale chtěl vždy jít v otcových stopách.

V roce 1933 se dobrovolně přihlásil k námořnictvu a dotáhl to až na podporučíka. Prošel navigátorským a dělostřeleckým výcvikem a byl plně kompetentní ke službě na moři. Pak ale zažádal o přeřazení k armádě. Stal se členem Durhamské lehké pěchoty, konkrétně jejího 2. batalionu.

Dostal se do Francie v době, kdy se přes ni valila německá vojska. Bojoval na frontě u řeky Dyle, která byla pod těžkou německou palbou. První útok se podařilo odrazit, ale zrána začali Němci útočit znovu, tentokrát kryti palbou z minometů. Annand požádal svého velitele o krabici ručních granátů. Pak s touto krabicí proběhl palbou na nedaleký kopec a odtud doslova zasypal postupující Němce granáty. Vrátil se zpět a celou akci zopakoval ještě s větším účinkem. Němci byli dokonale zaskočeni, ale Annand byl zraněn.

Na další den ale Němci naplánovali další útok. I tentokrát na ně sypal Annand granáty z kopce, ale pak jeho jednotka začala ustupovat. Annand si všiml, že v zákopech zůstal jeho důstojnický sluha, který byl raněn. Annand se pro něj vrátil, naložil ho na kolečka a pádil pryč. Cestu mu ale přehradil spadlý strom. Byl vyčerpaný, jeho zranění z předchozího dne se otevřela a krvácela. Annand omdlel. Naštěstí ho našli jeho spolubojovníci dříve než Němci a evakuovali jej do bezpečí.

Vrátil se do Velké Británie, kde podstoupil léčbu. Jako trvalý následek si ale odnesl silnou vadu sluchu a byl prakticky hluchý. 3. října 1940 ho vyznamenal král Jiří V. Viktoriiným křížem. Po zbytek života se věnoval aktivitám spojeným s pomocí sluchově postiženým.

Další články

Zavří­t reklamu