válkaČeskoslovenskoobjevy

První válečná ponorka byla ze dřeva, téru a trochy železa, uvnitř seděl jediný muž

První válečná ponorka byla ze dřeva, téru a trochy železa, uvnitř seděl jediný muž
Zdroj: atlasobscura.com

Dne 7. září roku 1776 se námořník jménem Ezra Lee tiše přiblížil k britské 64. dělové válečné lodi HMS Eagle. Lee plul v podivném zařízení, kterému se začalo říkat ponorka. Jeho úkolem bylo Eagle potopit.

Tomáš Chalupa 8. října 2018

Lee neměl torpéda, ale výbušniny, které musel umístit na bok lodi. Byl to nervy drásající úkol. „Když jsem podplouval pod Eaglem, slyšel jsem námořníky na palubě, jak se smějí a mluví spolu,“ řekl později Lee. Jenže věci nešly dobře. Loď měla kovové boky, a nikoliv dřevěné. Výbušniny na ně nebylo možné umístit, protože vrták, který k tomu byl určený, bok neprovrtal. Lee si také všiml, že jeho ponorky jménem Turtle (Želva) si všimli námořníci na palubě. Nechal tedy svého snažení a pádloval, co mu síly stačily, pryč. Z lodi za ním poslali veslici, která ho doháněla. Lee tedy uvolnil minu a ta vybuchla. Kromě velkého gejzíru vody nezpůsobila nic, ale pronásledovatelé se raději stáhli.

Lee za neúspěch mise nemohl, dělal, co se dalo. Jeho dopravním prostředkem a válečnou lodí bylo plavidlo, které sestrojil vynálezce David Bushnell. Ponorka byla pouze pro jednoho člověka a byla celá vyrobena ze dřeva napuštěného dehtem a zesílená několika ocelovými obručemi. Byla vysoká 1,8 m, dlouhá 2,3 m a široká pouze 90 cm. V podstatě to byl větší sud. Její lodní šroub byl poháněný klikou, směr se řídil kormidlem umístěným v zadní části. Na horní části ponorky byla posazena malá kovová věžička s průzory a poklopem. Vzduch měla přibližně na 30 minut, k vybavení patřily i vzduchové trubice s kapslemi a hloubkoměr. Na lodi bylo mnoho pedálů a táhel, byl tam vrták a také zařízení, které samo umístilo výbušninu na loď a následně i časovací zařízení. Zkrátka na svou dobu neuvěřitelný vynález, který ovšem z dnešního pohledu budí spíše úsměv a rozhodně by si do něj nikdo soudný nevlezl.

Lee byl ale odvážlivec a pokusil se potopit britskou válečnou loď. Měl nepozorovaně připlout k jejímu boku, navrtat vrtákem otvor a umístit do něj trhavinu a časovač. Že se to nepodařilo, na tom měl zásluhu jen fakt, že nikdo netušil, že boky lodě jsou zesíleny kovem. Ezra navíc měl možnost jen velmi omezeného tréninku, s ponorkou cvičil jen několikrát. Želvu vyslali do akce ještě dvakrát, ale vždy s podobným výsledkem (jednou sice dokázala odpálit minu, ale ta loď vůbec nepoškodila, jen zabila tři námořníky).

Plavidlo nakonec skončilo neznámo kde. Podle jedněch bylo převezeno jinam a loď, která želvu vezla, byla potopena britskými plavidly. Podle jiné verze jí Bushnell odvezl a následně zcela rozebral, aby nepadla do rukou nepřítele.

A samotný Lee se také zapsal do historie, byť se jeho útok nepovedl. Na jeho hrobě stojí, že je to jediný voják, který bojoval proti nepříteli na souši, na vodě a také pod vodou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu