válkaČeskoslovenskoobjevy

První sférickou budovu na světě zničili nacisti. Byla podle nich neněmecká a zvrhlá

První sférickou budovu na světě zničili nacisti. Byla podle nich neněmecká a zvrhlá
Zdroj: vintag.es
+ 12 fotek+ 13 fotek

Multifunkční budova Kugelhaus byla ve 20. letech minulého století pýchou Drážďan. Nacisti její design však neocenili a o deset let později ji nechali strhnout.

Simona Knotkova 1. října 2019

Kugelhaus, budova ve tvaru obří koule, vyrostla v roce 1928 na místě bývalého Stübelplatz v drážďanské Velké zahradě. Navrhl ji německý architekt Peter Birkenholz (1876–1961), který byl sférickým tvarem fascinován a zabýval se jím už delší dobu. Kugelhaus měl být původně dokonce jednou koulí z několika dalších postavených vedle sebe. Dohromady by připomínaly planety na oběžné dráze. I jedna stavba byla ale na svou dobu odvážným a nevídaným počinem. Kugelhaus je považovaný za první kulovitou stavbu na světě.

Její základ spočíval v ocelové, v průměru dvacet čtyři metrů široké konstrukci, která byla potažena hliníkovými pláty. Uvnitř návštěvníci našli šest pater, mezi nimiž se mohli pohybovat výtahem. Uprostřed byl otevřený prostor, díky němuž se dalo vzhlédnout z dolních poschodí na horní a naopak. Výjimkou byla restaurace na posledním podlaží s uzavřenou podlahou. Odsud měli hosté nádherný výhled do širého okolí s nedalekým výstavištěm.

Sama budova se stala hlavním lákadlem výstavy Deutscher Arbeit – Die Technische Stadt (v překladu Německá práce – německé město). Po svém otevření posloužila jako výstavní prostor pro mnoho dalších exhibicí. Ne všichni ale dokázali ocenit její funkčnost a futuristický design, kterým předběhla dobu.

Nacistický tisk Kugelhaus označoval jako budovu neněmeckého charakteru, jejíž umění bylo „degenerativní a zvrhlé“. A existoval jen jediný způsob, jak se se subjekty a uměleckými díly, které neseděly vkusu nacistů, nakládalo – totální likvidace.

Třebaže se jako hlavní důvod zničení budovy v roce 1938 uvádí absence nového kupce či provozovatele, který by se o Kugelhaus v dalších letech staral, hlavní příčinou byli podle jiných zdrojů právě nacisti.

Do dnešní doby se tak z tehdejší pýchy drážďanského parku dochovaly jen fotografie. Prohlédněte si je v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu