válkaČeskoslovenskoobjevy

První seskok padákem nebyl pro radost. Měl zachraňovat životy

První seskok padákem nebyl pro radost. Měl zachraňovat životy
Zdroj: wikipedia commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

26. prosince 1783 se ve francouzském městečku Montpellier shlukl kolem 26metrové observatoře dav lidí, který upíral své zraky k nebesům. Ne kvůli nějakému atmosférickému nebo kosmickému jevu na obloze, ale kvůli nenápadnému chlapíkovi, který se chystal provést do té doby nevídanou věc: skočit z vrcholu věže s pomocí padáku.

Marta Šindlauerová 28. ledna 2020

Jméno toho chlapíka bylo Louis-Sébastien Lenormand a bylo to syn místního hodináře. Místo toho, aby pokračoval v řemeslu otce, se mladý muž zajímal hlavně o fyziku a nejvíce ze všeho chtěl vymyslet způsob, jak by se lidé mohli zachránit při požáru, pokud by se snažili uniknout z větší výšky přes okna nebo ze střechy. Napadlo ho proto spojit dva deštníky dřevěným trámem, a tím vzniklo zařízení schopné bezpečně dopravit na zem jedince prchajícího před ničivým živlem. Tehdy při ukázce letu v roce 1783 představil Lenormand novou verzi padáku s jedním deštníkem.

Samozřejmě nebyl Lenormand prvním, kdo někdy uvažoval o tom, jak by člověk mohl padat bezpečně vzduchem. První zmínky o zařízení podobném padáku se datují do Itálie roku 1470, o deset let později přišel s mnohem propracovanější verzí Leonardo da Vinci, který si efektivní padák představoval jako gigantický jehlan, pod nímž je s pomocí lan zavěšen parašutista. Mimochodem byl to právě Lenormand, kdo vymyslel slovo “parachute”, které v sobě obsahuje předponu „para“ (z italštiny “proti”) a “chute” (z francouzštiny “pád”).

Lenormandova verze padáku se postupně dočkávala různých vylepšení. Jean-Pierre Blanchard například v 1785 seskočil spolu se svým psem z balónu a ukázal tím tak další “nezáchranářské” využití padáku. André Garnerin pak v roce 1797 jako první seskočil s bezrámovým padákem, do jehož konstrukce nebyl začleněný žádný trám ani rám, ale byl složen pouze z lan a hedvábné látky.

Až o sto let později se padák dočkal opravdu revolučního vylepšováku – Charles Broadwick vymyslel způsob, jak padák pohodlně složit do elegantního balení a umístit jej do batohu na záda. Tomuto batohu se odborně říká kontejner nebo také D-bag. Mimoto vymyslel Broadwick i tzv. lemovky, neboli lanka, pomocí kterých se mohl padák sbalený uvnitř batohu snadno rozvinout.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu