válkaČeskoslovenskoobjevy

První sen v novém roce měl pro Japonce velký význam

První sen v novém roce měl pro Japonce velký význam
Zdroj: pixabay.com

Mnoho národů a civilizací považovalo první sen v novém roce za významný. Významný byl i pro Japonce, kteří podle tradice hatsujume věřili, že ve snu vidí budoucnost.

Tomáš Chalupa 21. června 2021

Význam prvním snům v novém roce dávali už staří Egypťané. Ti se dokonce podle skrytých poselství, které byly zašifrovány ve snech, řídili. Státníci podle nich chystali nejrůznější změny a opatření, vědci hledali znamení, jak léčit do té doby nevyléčitelné nemoci, vojevůdci plánovali tažení. Význam těchto snů v Egyptě byl opravdu enormní, až se nám to může zdát z dnešního pohledu bláznivé.

Thumbnail # Sny jsou pokračováním našeho každodenního života, odhalila rozsáhlá studie
Mohlo by Vás zajímat:

Sny jsou pokračováním našeho každodenního života, odhalila rozsáhlá studie

Ale velmi podobně to viděli také Japonci za periody Edo (1603 – 1868). V tradici hatsujume byl první sen naprosto zásadní pro celý další rok. První noční sen lze podle této tradice rozšifrovat a obsahuje sdělení, jaký bude celý příští rok. Pokud má být rok šťastný, měly by se ve snu objevit lilek, jestřáb nebo Hora Fudži. Právě tyto tři symboly hledají lidé ve snech nejčastěji, tedy pokud na tradici stále věří. Proč právě tyto symboly, se přesně neví. Fudži je nejvyšší hora Japonska, jestřáb je rychlý a chytrý pták a lilek je symbolem úspěchu nebo dosažení něčeho výjimečného. Všechny tři symboly byly také oblíbené u prvního šóguna Tokugawy. Na seznamu má být více symbolů, byť už je dnes většina lidí nezná, například tabák nebo vějíř. Dnes už je tato tradice zapomenuta, ale před dvěma stoletími se sny pečlivě zapisovaly a hledaly se v nich ony důležité symboly věštící štěstí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu