válkaČeskoslovenskoobjevy

První seismoskop vynalezli Číňané před 2000 lety

První seismoskop vynalezli Číňané před 2000 lety
Zdroj: ancient-origins.net

Jak dopředu určit, kdy a kde dojde k zemětřesení? Ani dnes to není úplně snadná věc, natož před 2000 lety, kdy první detektor zemětřesení vynalezli v Číně. Fungoval bezchybně.

Tomáš Chalupa 1. srpna 2017

Čang Čeng byl čínský matematik, vynálezce a inženýr, který sestrojil první seismoskop na světě. Stalo se to v roce 132 našeho letopočtu. Číňané ani nikdo jiný v té době netušil, že zemětřesení jsou způsobována pohyby tektonických desek. Číňané věřili, že za to mohou principy jin a jang, vesmírné síly a také bohové, kteří se tím mstí vládnoucím dynastiím za jejich některé zlé skutky. To není úplně dobrý základ pro sestrojení seismoskopu, ale Čeng to přesto dokázal.

Jeho seismoskop připomíná bronzový samovar na čaj. Má skoro dva metry v průměru a je ozdoben devíti draky. Draci jsou hlavou dolů a každý má ve své tlamě kuličku. Pod hlavou pak je žába, které kulička spadne do pusy. Jak přesně měl tento mechanismus předvídat zemětřesení, se dodnes neví. Samozřejmě podstatnou roli hrály žáby, draci a kuličky. Zřejmě vzdálené zemětřesení způsobilo otřes, který kuličky uvolňoval. Podle toho, které kuličky vypadly, se dal určit směr, kde došlo k zemětřesení. Zařízení tak nepredikovalo otřesy dopředu, ale pouze ukazovalo, kde k nim došlo.

Podle historických záznamů se tak skutečně podařilo určit, že došlo k zemětřesení v provincii Gan-šu. V hlavním městě se o něm dozvěděli nejprve od Čenga a jeho seismoskopu, až o pár dní později dorazil posel z provincie, že zde došlo k velkým otřesům a škodám.

V roce 2005 odborníci ve městě Cen-čou, což je mimochodem Čengovo rodné město, sestavili přesnou repliku jeho sesismoskopu a provedli na ní několik testů. Přístroj fungoval bezchybně a byl schopen detekovat zemětřesení v Číně i ve Vietnamu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu