válkaČeskoslovenskoobjevy

První ruční střelná zbraň byl velký bronzový kanón

První ruční střelná zbraň byl velký bronzový kanón
Zdroj: thevintagenews.com

Bronzový kanon z Chej-lung-ťiang byla podle historických pramenů vůbec první ruční palná zbraň. Zmínky o něm jsou z roku 1288, tedy dávno před tím, než se střelné zbraně začaly ve velkém používat.

Tomáš Chalupa 8. listopadu 2019

Váha této mohutné zbraně byla 3,88 kilogramů a délka 34 centimetrů. Rozhodně tedy nešlo o nějakého drobečka, přesto byla jeho váha dostatečně malá na to, aby se dal nosit na zádech vojáků čínské dynastie Jüan.

Archeologové nalezli tuto zbraň v Pan-la-čcheng-c‘, kde došlo v roce 1288 k bitvě mezi vojsky chána Kublaje a rebelskými vojsky mongolského prince Nayana, který si činil nárok na trůn. Podle dobových záznamů byla část vojáků pod vedením Kublajova velitele Li Tinga vyzbrojena těmito ručními kanony. Rozhodně ale nešlo o zbraň, která by měla nějaký zásadní vliv na průběh bitvy nebo ji snad mohla rozhodnout. Obsluha takových zbraní nebyla u vojáků příliš populární a málokdo chtěl s kanonem vůbec bojovat. Na dnešní poměry dost nekvalitní ocel je činila nebezpečné pro obsluhu, protože se stávalo, že hlavně tlakem plynů rády praskaly. Navíc účinný dostřel se stále pohyboval v řádech jednotek, maximálně desítek metrů.

Zbraň z Pan-la-čcheng-c‘ není zdaleka jediná. Archeologové nalezli na různých dalších místech jiné exempláře, které se lišily v délce nebo váze, jinak si ale byly velmi podobné. O tom, kdy přesně se tak začaly ruční kanony používat, se stále vedou debaty. Podstatné je, že Čína byla nepochybně první zemí, která střelné zbraně v boji prokazatelně používala. Sice to nemělo většinou valný účinek, nicméně to pomohlo dále zdokonalovat technologii využívání střelného prachu, což bylo dlouho čínské státní tajemství.

Číňané v dávných dobách používali nejen tyto ruční kanony, ale také nejrůznější rakety vystřelované z dutých bambusových stonků zvané létající ohně. I ty našly omezené místo ve válečnictví, byť jejich hlavní efekt byl spíše psychologický a byly snad ještě neškodnější než ruční kanony.

Další články

Zavří­t reklamu