válkaČeskoslovenskoobjevy

První rostliny se objevily na Zemi o sto milionů let dříve, než se doposud myslelo

První rostliny se objevily na Zemi o sto milionů let dříve, než se doposud myslelo
Zdroj: messagetoeagle.com

Země se pokryla rostlinami před 500 miliony let. To je o sto milionů let dříve, než se doposud vědecká komunita domnívala. S touto teorií přišli vědci z Bristolské univerzity.

Tomáš Chalupa 7. března 2018

První čtyři miliardy let existence naší planety nebyl na jejích kontinentech žádný život s výjimkou mikrobů. Vše se začalo měnit až s nástupem rostlin, které rychle začaly kolonizovat celou pevninu. První fosilie rostlin jsou staré 420 milionů let. Nová studie vědců z Bristolu přesto říká, že k samotné kolonizaci pevnin rostlinami došlo ještě o sto milionů let dříve.

Vědci se totiž nechtějí zaměřovat na samotné fosilie, ale začali si všímat něčeho jiného. „Místo spoléhání se na fosilie, jsme použili „molekulární hodiny“ , abychom porovnali rozdíly v genetické stavbě živých tvorů,“ vysvětluje Mark Puttick, jeden z autorů studie. Metoda „molekulárních hodin“ v podstatě porovnává rozdíly v genetické stavbě současných rostlin a těch, které byly nalezeny jako fosilie. Pomocí mapování těchto genetických změn se dá určit časová osa, po kterou probíhal vývoj daného druhu.

„Naše výsledky ukazují, že předchůdci dnešních květin žili už v polovině kambria, což se kryje s dobou, kdy se na souši objevila první zvířata,“ uvádí Puttick. Kambrium je první perioda prvohor, jeho počátek je kladen před zhruba 542 miliony let. Byla to doba, ke které si běžně člověk přiřadí zejména trilobity, ale fauna už v těch dobách byla pestřejší.

Rozšíření rostlin na souši v průběhu kambria mělo dramatické dopady na celkové podnebí planety. Zejména se snížila úroveň skleníkových plynů v ovzduší, což mělo za následek globální ochlazení klimatu.

Další články

Zavří­t reklamu