Student Jakub Hoffmann z Fakulty architektury na ČVUT v Praze získal první místo v mezinárodní soutěži.

Student Jakub Hoffmann z Fakulty architektury na ČVUT v Praze získal první místo v mezinárodní soutěži. | zdroj: archiweb.cz


První ročník mezinárodní soutěže mladých architektů vyhrál Čech

TÉMATA: architektura

user-avatar

Ivanhoe

13. 02. 2016 | 14:30

První ročník mezinárodní soutěže architektů a designérů do 30 let Inspireli Awards suverénně ovládli Češi. Z více než 250 soutěžících si hlavní ceny odnesli hned dva studenti z Čech. Vítězem se stal Jakub Hoffmann z Fakulty architektury na ČVUT v Praze. Na třetím místě skončila Renta Horová z pražské „umprumky“.

Jakub Hoffmann zaujal mezinárodní porotu svým návrhem zasedacího sálu pro Muzeum architektury v Helsinkách. Vytvořil jej během svého studijního pobytu v roce 2014 na univerzitě Aaalto v Helsinkách, kde tento projekt měl v zadání seminární práce. Budovu o velikosti 120 metrů čtverečních navrhl tak, aby prostor poskytoval velkou variabilitu a mohly se v něm pořádat různé typy akcí. V souladu s finskou tradicí si jako hlavní stavební materiál zvolil dřevo. Zároveň měl na zřeteli ekologická hlediska, aby jím navržená stavba byla pokud možno energeticky nenáročná.

Vítězný návrh Jakuba Hoffmanna

Podle Hoffmanna porota při slavnostním předávání cen jeho vítězný návrh nijak nekomentovala, on sám je s ním však spokojen. „Je to poprvé, co se mi stalo, že když se s odstupem podívám na svůj projekt, nezpochybňuji některá řešení, která bych chtěl udělat jinak,“ řekl pro Českou televizi.

Kromě něj v soutěži uspěla také Renata Horová z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, která se umístila na třetím místě za soutěžícím z Číny. Do soutěže se přihlásila s několika návrhy. Jedním z nich je Útulna, k níž ji inspiroval tragický příběh českých lyžařů Vrbaty a Hanče. „Útulna je místo, na které když v nouzi při nepřízni počasí narazíte, budete velmi rádi. Poskytne vám ÚKRYT A MOŽNOST PŘESPÁNÍ,“ uvedla na svém profilu.


Soutěž INSPIRELI AWARDS se již ve svém prvním ročníku stala jednou z nejúspěšnějších soutěží na podporu mladých talentů architektury a designu ve světě. Ročníku 2015 se zúčastnilo přes 250 soutěžících z 25 zemí a 45 univerzit z celého světa, kteří celkem nahráli 580 soutěžních fotografií a bylo rozdáno 18 527 soutěžních hlasů. Do finále se dostalo 50 soutěžících z 11 zemí a 17 univerzit. Vítěze soutěže vybírala odborná porota 25 top architektů ze 6 kontinentů – vítězi se stali soutěžící z Číny a České republiky, v hlasování veřejnosti uspěl soutěžící z Jordánska.

 

témata

user-avatar

Ivanhoe

13. 02. 2016 | 14:30

Zavří­t reklamu