válkaČeskoslovenskoobjevy

První Porsche na světě se našlo ve skladišti. Pochází z roku 1898

První Porsche na světě se našlo ve skladišti. Pochází z roku 1898
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Konstruktér automobilů Ferdinand Porsche postavil vůbec první vozidlo v roce 1898. Jeho název nebyl Porsche, nýbrž Egger-Lohner C.2 Phaeton. Zkráceně se mu říkalo P1 neboli Porsche 1. Byl to stroj poháněný elektrickým motorem.

Tomáš Chalupa 2. prosince 2016

Porsche automobil vyrobil pro Ludwiga Lohnera, majitele automobilky Lohner. Lohner byl zastáncem myšlenky, že období koňských povozů končí a ulice budou patřit automobilům. Právě proto angažoval Porscheho, aby tyto automobily pro něj vyrobil. V roce 1898 už se P1 proháněl ulicemi Vídně.

S tímto vozem se Ferdinand Porsche účastnil také slavného berlínského automobilového závodu. Zvítězil o celých 18 minut před druhým vozem v pořadí. Navíc jeho P1 potřebovalo na svůj provoz nejméně elektrické energie ze všech startujících vozů. Byl to opravdový technický zázrak.

Maximální rychlost vozu byla 35 km/h, elektromotor měl výkon až 5 koňských sil. Vůz měl dvanáctistupňovou převodovku, 6 stupňů sloužilo k pohybu dopředu, dva dozadu a čtyři pro brzdění.

Stroj zmizel v roce 1902 a nikdo nevěděl, kde se nachází. Náhodou se ho podařilo objevit v jednom vídeňském skladu v roce 2014. Byl stále ve velmi dobrém stavu, baterie a sedadla však zmizely. Motor zůstal nedotčen a P1 je dnes v expozici Porsche muzea ve Stuttgartu.

Další články

Zavří­t reklamu