válkaČeskoslovenskoobjevy

První poletí na Mars makakové, vyšlou je tam Rusové

První poletí na Mars makakové, vyšlou je tam Rusové
Zdroj: dailymail.co.uk

Podobně jako fena Lajka v dobách Sovětského svazu dobývala vesmír, v současnosti se v Rusku trénují čtyři noví zvířecí hrdinové. Čtveřice makaků je trénována pro misi na Mars. Budou tak vůbec prvními živými tvory, kteří ze Země na Mars poletí.

Tomáš Chalupa 10. listopadu 2015

Trénink čtveřice makaků rhesus obsahuje velmi náročné úkoly, kterým se věnují tři hodiny denně. Učí se například obsluhovat joystick, řešit jednoduché matematické úlohy nebo skládat puzzle. Rusové je chtějí už příští rok vyslat na Mars, kde by měli také přistát. Ovšem nikdo zatím neví, zda se počítá také s jejich návratem, z dostupných zdrojů to spíše vypadá, že půjde o jednosměrnou letenku bez návratu.

Makakové a další primáti jsou chováni na speciálních farmách, kde je jediným kritériem inteligence. Právě nejinteligentnější jedinci jsou vybíráni pro vědecké mise, jako je tato. Makakové jsou opice, které mají výbornou schopnost učení a jsou bystré a inteligentní. Opice byly ostatně používány pro pokusné lety do vesmíru už velmi dávno. V roce 1948 je Američené poslali na oběžnou dráhu v raketě V-2.

Je zatím otázkou, jak Rusové přesně hodlají makaky na Mars dopravit. O potřebných technologiích zatím nikdo nemluví, NASA plánuje let na Mars až někdy v roce 2030, takže je obtížné si představit, že by Rusové měli prostředky pro dopravu živých makaků už nyní. Na druhou stranu výzkum a trénink makaků intenzivně probíhá a zjevně se tak neděje jen tak pro nic. Možná mají Rusové opravdu nějaká esa v rukávu a příští rok bude celý svět sledovat odlet opic k rudé planetě.

Další články

Zavří­t reklamu